4. Sınıf Koza Yayınları Milli Mücadelede Kadınlar Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

4. Sınıf Koza Yayınları Milli Mücadelede Kadınlar Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Koza Yayınları 2. Ünite Geçmişimi Öğreniyorum Sayfa 30 Milli Mücadelede Kadınlar 9. Etkinlik Soruları ve Cevapları

9. ETKİNLİK MİLLİ MÜCADELE’DE KADINLAR

a. Aşağıdaki metni okuyunuz. Sizce kadınlar Akşehir pazar yerine neden gelmişlerdir? Kağnı ve at arabalarının içinde ne taşımış olabilirler? Aşağıya yazınız.

Akşehir pazar yeri: dağ köylerinden inen kağnı ve at arabaları ile dolmuştur, ilk gelenler yan yana, bir hizada duruyorlardı. Yüzleri sabah aydınlığı içinde eriyip gidecekmiş gibi görünen safran yüzlü kadınlar, hilal boynuzlu öküzlerin, mahsun bakışlı yük atlarının yanı başında, kımıldamadan emir beklemekteydiler.

Komutanların ve karargâh subaylarının içleri saygı ve minnetle tiril tiril titriyordu. Komutanların biri erkekleri sorunca ön sıradaki bir kadın, “Erkeklerimiz cephede beyim.” dedi. “Yaşlılara da kıyamadık. Yol uzunmuş. Biz geldik.” “Allah hepinizden razı olsun.” Tek tek dolaşıp bütün kadınlara teşekkür ettiler. Yeni Türkiye’yi erkeklerle kadınlar ortaklaşa kuruyorlardı.

Turgut Özakman

  • Cevap  Kurtuluş Savaşı sırasında kadınlar milli mücadeleye destek olmak için kağnılarla orduya her türlü malzemeyi taşımışlardır. Bu malzemelerin çoğunu da silahlar oluşturmaktadır. Bu yüzden bence sandıkların içinde kesinlikle mermiler ya da top mermileri bulunmaktadır diye düşünmekteyim. 

b. Aşağıdaki tabloyu inceleyiniz. Sizce Milli Mücadele yıllarında kadınlar hangi görevleri yerine getirmiş olabilirler? Noktalı alana yazınız. (Tablo: Kurtuluş Savaşı’nda Cephane Taşıyan Kadınlar

  • Cevap
  • Yemek yapma

  • Göğüs göğüse savaşma

  • cephane taşıma

  • yaralıları tedavi etme


Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ