5. Sınıf Berkay Yayınları Doğal Afetlerin Zararları

Sponsorlu Bağlantılar

5. Sınıf Berkay Yayınları Doğal Afetlerin Zararları 

5. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Berkay Yayınları 3. Ünite Bölgemizi Tanıyalım Sayfa 51 Doğal Afetlerin Zararları  Etkinlik Soruları ve Cevapları

Doğal Afetlerin Zararları 

Doğal afetler doğal bir olay olduğu için coğrafi özelliklere bağlı olarak her yerde meydana gelebilir. Doğal afetler bazı yerlerde insan hayatı için daha az riskli olurken bazı yerlerde daha riskli olabilmektedir. örneğin; Japonya ve Türkiye’de meydana gelen benzer özellikteki depremlerin Türkiye’deki et­kileri daha yıkıcı olabilirken Japonya’da daha az yıkıcı olabilmektedir. Buna bağlı olarak da Türkiye’de ölümler daha fazla görülebilmektedir. Bunun nedenleri arasında deprem kuşaklarında yapılan binala­rın kalitesi, insanların doğal afetler konusunda bilinçli hareket etmeleri vb. gelmektedir. Fotoğraflarda deprem ve sel sonucu meydana gelen yıkımlar görülmektedir. Bu afetlerin zararlarını arttıran insan faaliyetlerini fotoğrafların yanındaki noktalı yerlere yazınız.

Selin Zararlarını Arttıran İnsan Faaliyetleri

  • Cevap  İnsanlar yamaçlara, çok yağış alan yerlere, akarsu kenarlarına bilinçsiz ev yaptıkları için hasar çok büyük oluyor.

Depremin Zararlarını Arttıran İnsan Faaliyetleri

  • Cevap  İnsanlar riskli deprem bölgelerine ev yapıyorlar. Bunun yanında malzemeden çalıyorlar ve malzemeyi ucuz olanından kullanıyorlar. Böylece evler çok kolay yıkılıyor. 

Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ