7. Sınıf Ekoyay Yayınları Ahilikte Meslek Edindirme

Sponsorlu Bağlantılar

7. Sınıf Ekoyay Yayınları Ahilikte Meslek Edindirme

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ekoyay  Yayınları 5. Ünite Ekonomi ve Sosyal Hayat Sayfa 80 Ahilikte Meslek Edindirme 12. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Ahilikte Meslek Edindirme

A. Aşağıda verilen kelimeleri kullanarak metindeki cümleleri uygun şekilde tamamlayınız. Cümlele­ri tamamlarken kelimelere gerekli ekleri getirebilirsiniz. Kırmızı renkte yazılmış kelimelerin anlamlarını araştırınız. 

  • fütüvvet, helal, hassasiyet, ahi, faziletli, paylaşmak, kadı, disiplin, yamak, içselleştirmek 

…………… her şeyden önce bir iş sahibi olması gerekir. İşsiz ve başıboş dolaşan biri olmamalıdır. Yaptığı işte de kazancını …………… yoldan elde etmelidir. Çünkü kazandığını başkalarıyla,  …………… elde ettiğinden başkalarına da yedirecektir.

…………… ve Ahilik geleneğinde meslekî eğitim üzerinde …………… durulur ve bu yola girenlere meslekleriyle ilgili bütün bilgiler öğretilirdi.

Ahi zaviyesinde işçi ve çıraklardan başka, öğretmenler, müderrisler, …………… hatipler, va­izler ve yöneticiler gibi ileri gelen olgun ve    kimseler de bulunurdu. Bunlar hem soh­betleri hem de davranışları ile yeni yetişmekte olan ……………, çırak ve kalfalara hayatta dikkat etmeleri gereken hususlar hakkında eğitici bilgiler verirlerdi.

Ahi çırakları daha ilk günlerinden itibaren belli bir …………… altında bulunmaya alışırdı. Bu disip­lini sağlayan kurallar, ilk bakışta teorik görülseler de bunlar yaşanarak …………… temel unsurlardı.

Mehmet Şeker, Türk-İslam Medeniyetinde Ahilik ve Fütüvvet-Namelerin Yeri, s. 151-153 (Düzenlenmiştir.)

  • Cevap 

B. Ahilikte “Papucu dama atılmak” ne demektir? Yazınız.

  • Cevap 

Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ