7. Sınıf Ekoyay Yayınları Hep Birlikte Hoşgörü İçinde Yaşamak

Sponsorlu Bağlantılar

7. Sınıf Ekoyay Yayınları Hep Birlikte Hoşgörü İçinde Yaşamak

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Öğrenci Çalışma Kitabı Ekoyay  Yayınları 3. Ünite Türk Tarihinde Yolculuk Sayfa 44 Hep Birlikte Hoşgörü İçinde Yaşamak 14. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Hep Birlikte Hoşgörü İçinde Yaşamak

Aşağıdaki metinleri okuduktan sonra metinlerin altındaki sorulan cevaplayınız.

Kıbrıs’ın fethedilmesinden sonra Osmanlı padişahı tarafından Kıbrıs beylerbeyi, kadısı ve defterdarına gönderilen fermanda ada halkına ne şekilde muamele edilmesi gerektiği özetle şöyle belirtilmiş­tin “Kıbrıs Adası yeni fethedilen bir yerdir. Halk savaş yüzünden zor duruma düşmüş olabilir. Kıbrıs halkı bana Yaratıcının emanetidir. Onlara adalet ve şefkatle muamele ediniz. Kimseye zulmetmeyiniz. Mahkemelerde, vergi alınmasında ve idareyle ilişkili tüm işlerinde onlara yardımcı olursanız Kıbrıs kısa zamanda kalkınır ve refah seviyesi yükselir. Onlardan her biri emniyet içinde yaşasınlar. Bu emirlerimin yerine getirilmesi konusunda hiç kimse ihmalkârlık yapmasın. Eğer emirlerim yerine getirilmeyerek Kıbrıs reayasına zulmedildiğini, gereğinden fazla vergi alındığını duyarsam hiçbir mazereti kabul etme­yeceğimi bilesiniz.”

Ali İhsan Karataş, “Osmanlı Devleti’nde Gayrimüslimlere Tanınan Din ve Vicdan Hürriyeti” s. 274

İstanbul ne kadar da garip bir şehir! Dünyanın başka şehirlerine nazaran, kendi başına daha bir buyruk, daha bir hür. Dört ayn millet, büyük ihtilaflara düşmeden bir arada geçinip gidiyor. Hepsi aynı toprağın çocuklan. Birbirlerine karşı, bizimkilerden daha müsamahakârlar. Evet, çeşitli yerlerin ve çeşitli toplulukların insanları: Türkler, Ermeniler, Rumlar ve Yahudiler.

Gerard de Nerval, Doğuya Seyahat, s. 27

Yabancılarla olduğu gibi Türklerin azınlıklarla da sosyal ilişkileri nezaket ve dostluk içinde gelişmişti. İstanbul’da dinî bayramlarda Türkler, Hristiyan komşularına çiçek buketleri hediye ederlerdi. Ebussuud Efendi fetvalannda yazdığına göre Rumlar da kendi dinî bayramlarında Türk komşularına paskalya çöreği verirlerdi. Evliya Çelebi, Galata’nın Rum, Ermeni esnafıyla her zaman sohbet ettiğini, sofralarına misafir olduğunu yazar.

Cülgün Üçel Aybet, AvrupalI Seyyahların Gözünden Osmanlı Dünyası ve İnsanları (1530-1699), s. 166

SORULAR VE CEVAPLARI

Osmanlı Devleti fethettiği yerlerde yaşayan halka nasıl davranmaktadır?

  • Cevap 

Osmanlı Devleti’nde farklı inanç, ırk ve kültürden insanlar birbirlerine davranışlarıyla ilgili neler söyle­yebilirsiniz?

  • Cevap 

Birlikte barış ve huzur içinde yaşayabilmek için neler yapmak gereklidir?

  • Cevap 

Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ