8. Sınıf Türkçe Evren Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 137 6. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Sponsorlu Bağlantılar

8. Sınıf Türkçe Evren Yayınları Çalışma Kitabı Sayfa 137 6. Etkinlik Soruları ve Cevapları

Metinden alınan aşağıdaki cümleleri metnin bağlamına uygun cümlelerle ta­mamlayınız.

  • Bir sabah gene kahvaltı sofrasında otururken “Acaba Cemal Reşit Bey müziğimizi yazar mı?” diye sordum bir­denbire. Bu soruyu sorarken böyle bir şeyin olanaksız olacağını biliyordum.         
  • Kardeşi, Ekrem Reşidin ölümünden sonra Cemal Beyin Beşiktaş Serencebey yokuşunda satın aldığı bir katta inzivaya çekildiğini ve operet dünyasına bir daha hiç girmeyeceğini çeşitli yerlerden duymuştum.
  • Cemal Reşit bizi büyük bir Osmanlı nezaketi ile karşıla­dı. Bir anda aramızda sıcak bir hava doğdu ve hemen geldiğime memnun oldum. Hiç beklediğimiz gibi çıkmamıştı. Doğru dürüst bir şey getirirseniz yazarım diyordu.
  • Bir gün Cemal Bey bana ‘”Haldun Beyciyim, bu eseri ne zaman sahneye koymayı düşünüyorsunuz?” diye sordu. Korka korka ekimde efendim dedim. Elini alnına götürerek fakat imkansız azizim dedi.
  •  Bestecinin kısık sesiyle piyanosu başında söylediği şar­kının beğenilmemesine olanak yoktu. Halk bayılacaktı buna. Oynak, modern ve aynı zamanda bizdendi. İstanbul’un ta kendisiydi. Her şeyi ile buram buram İstanbul kokuyordu.
  • Cemal gerçek bir dehaydı. 

Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ