Abayı Yakmak Deyiminin Hikayesi Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Abayı Yakmak Deyiminin Hikayesi

Abayı Yakmak Deyiminin Hikayesi Kısa

Abayı Yakmak Deyiminin Hikayesi Kısaca

Abayı Yakmak Deyiminin Anlamı

  • Aşık olmak, birine gönül vermek. 

Dışarısı kış kıyamet… Hava buz gibi so­ğuk, yağmur delicesine yağıyor, fırtına yıkıyor ortalığı. Tekkenin en geniş odasında, genç der­vişler sırtlarını alev alev yanan ocağa vermiş, ders dinliyordu. Ocağa sürekli odun atılıyor, alev canlı tutuluyordu ama geniş odanın ısın­masına yetmiyor bu. Genç dervişler, dikkatlerini hocalarına ver­meye çalışırken bir yandan da üstlerindeki ka­lın yün kumaştan yapılmış abalarına sarılarak soğuktan korunmaya çalışıyorlardı.

Dışarıdaki rüzgâr azıttıkça azıtıyordu. Soğuğun içine işlediği genç dervişlerden biri, daha fazla dayanamayınca oturduğu yer­de geriye giderek, sırtını alev alev yanan oca­ğa biraz daha yaklaştırdı. Sonra, biraz daha…

O sırada, ocaktan sıçrayan bir kıvılcım, küçük bir ateş parçası, sırtını ocağa iyice yak­laştıran dervişin üstündeki abaya geldi. Kıvıl­cımın değdiği noktadan, önce ince bir duman yükseldi. Duman aleve döndü sonra. Genç derviş, sırtının giderek ısındığını his­sediyordu ama bunu ocağa yaklaşmış olma İlk uyanan yanındaki arkadaşı oldu. Burnuna yanık yün kokusu gelince çevresine bakındı. O zaman gördü, arkadaşının abasından yükselen alevi.

Kendini geriye atıp bağırarak uyardı arkadaşını:

“Abayı yaktın, abayı yaktın!”

Abası tutuşan genç derviş, dışarı koştu hemen. Abasını çıkarıp yağmurun altına attı. Aba, daha fazla yanmaktan kurtuldu mu, kur­tulmadı mı bilinmez ama, “Abayı yaktın!” sözü bugüne kadar geldi.


Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ