? Adam Öküz Derdinde Atasözünün Hikayesi | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Atasözleri / Adam Öküz Derdinde, Gelin Sakız Derdinde Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

Adam Öküz Derdinde, Gelin Sakız Derdinde Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Adam Öküz Derdinde, Gelin Sakız Derdinde Atasözü

Anlamı:

Herkesin sıkıntısı kendini etkiler. Biri için çok önemli olan bir şey öteki için önemsiz olabilir.

Hikayesi:

Köylünün biri güneş doğarken ahırındaki hayvanları otlağa salmış. Hayvanlar hep birlikte aheste aheste otlağın yolunu tutmuşlar. Akşam olup güneş batarken hayvanlar git­tikleri gibi yavaş yavaş ahıra dönmüşler. Köylü iyice güneş batmaya yakın, ahırın kapısnıı kilitlemek için gelmiş ki o da ne? Koca öküz ahırda yok! Tekrar, tekrar bakmış hayvanlara. Evet, yanılmıyormuş, koca öküz aralarında yokmuş.

Köylü telaşla koşturarak otlağa gitmiş. Bakılmadık yer bırakmamış. Köyde her önüne gelene öküzünü görüp görmediklerini sormuş. Koca öküzü gören tek kişi bile çıkmamış. Yer yarılmış da içine girmiş sanki koca hayvan. Zavallı adam, ağladı ağlayacak hâlde evine dönmüş. “Hiç evinin yolunu bulup dönemeyen öküz mü olur? Kesin biri çaldı” diye dövünmeye başlamış. Karısı da yanında onu teselli etmeye çalışıyormuş.

O sırada evin içinden gelinlerinin çığlığı duyulmuş. Kadıncağız telaşla kocasını bıraktığı gibi eve, gelininin yanma koşmuş. “Ne oldu, kızım, niye öyle bağırdın?” diye sormuş merakla. “Ay sorma, anneeeee” demiş gelin en acıklı hâliyle. “Kaç gündür çiğneye çiğneye zor bela yumuşattığım kenger sakızımı helaya düşür­düm. Ooofff, canım çıkmıştı yumuşatana kadar!”

Kadıncağız la havle çekmiş. Gelinini bırakıp bahçede ah vah eden kocasının yanma dönmüş. Kocası onu görünce, “Ne oldu hanım? Gelin niye bağırmış?” diye sormuş merakla.  Kadın bir iç çekmiş, “Aman sorma bey,” demiş, “adam öküz derdinde, gelin sakız der­dinde!” İşte böyle, insanlar küçük de olsa kendi sıkıntılarına ağlarlar. Birinin evi yanmış, öte­kinin kızı kaçmış, berikinin altını çalınmış, çok da önemsemezler. Herkes kendi derdini en büyük dert sanır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir