? Aerodinamik Nedir | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Sorularınız / Aerodinamik Nedir
Ödev Soruları

Aerodinamik Nedir

Aerodinamik Nedir

Eğer otomobillere ilgi duyuyorsanız, aerodinamik sözcüğünü okumuş ya da duymuşsunuzdur. Çünkü günlük hayatta özellikle taşıt araçlarında ve hızın önem kazandığı Formula-1 yarışı gibi spor dallarında aerodinamik son derece önemlidir. Aerodinamiği havanın kuvvetsel etkilerini inceleyen bilim dalı olarak tarif edebiliriz. Ya da hava ile havanın içinde hareket eden katı kütlelerin birbirine olan etkisi olarak da tanımlayabiliriz.

Akan havanın içinde hareketsiz duran katı bir cisimle, hareket eden bir cismin etrafındaki durgun hava aerodinamiğin kurallarına göre hareket eder. Bu kurallardan yola çıkılarak hava ve kara taşımacılığında önemli ilerlemeler olmuştur. Örneğin otomobil üretiminde arabanın taşıma kapasitesi, yüksek sürat gibi konularda aerodinamiğin kuralları göz önünde bulundurularak hava direncinden kaynaklanan kayıpları en aza indirmenin yolları bulunmuştur. Nitekim otomobillerin havanın içinden kolay geçebilmesi hem yakıt tüketimi hem de aracın dengesi açısından son derece önemlidir.

Tüm bu araştırmalarda canlıların yapısından da faydalanılmış özellikle “kutu balığı” adındaki canlı bilim adamlarına ilham kaynağı olmuştur. Bu balığın yapısı örnek alınarak dünyanın en aerodinamik arabası yapılmıştır. Arabanın özelliği yüksek oranda yakıt tasarrufu sağlamasıdır. Aynı zamanda balığın üst yüzeyinin altıgene benzeyen kemiksi plakalarla kaplı olduğu görülmüş ve bunun sebebi incelendiğinde balığın en düşük ağırlığa sahip en dayanıklı vücut yapısına sahip olduğu fark edilmiştir. Balığın bu özelliği taklit edilerek arabaları güvenlik hiç azaltılmadan %30 oranında daha hafif üretme olanağı bulunmuştur. Her alanda olduğu gibi aerodinamik alanında da teknik ilahi sanatı taklit ederek başarıya ulaşmıştır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir