? Ali Kemal Hayatı Hayatı Edebi Kişiliği | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Biyografiler / Ali Kemal Hayatı Hayatı Edebi Kişiliği
Şairlerin Hayatı

Ali Kemal Hayatı Hayatı Edebi Kişiliği

Ali Kemal Hayatı 

Ali Kemal Edebi Kişiliği

Asıl adı Ali Rıza olan yazar, 1882’de Mülkiye Mektebine kaydolur ve bu yıllarda Tercüman-ı Hakikat ve Ceride-i Havadis gazetelerini takip etmeye başlar. İlk şiirlerini Muallim Naci’nin etkisi altında yazan Ali Kemal, 1886’da arkadaşları ile ‘Gülşen’ adlı bir edebiyat gazetesi çıkarır.

1887’de Paris’e gider, oradan Cenevre’ye geçer orada özel hocalardan ders alarak Fransızcasını ilerletir.

İki yıl sonra son sınıf imtihanlarını vermek ve babasının servetine ait meseleler ile uğraşmak bahanesi ile İstanbul’a döner.Hakkında verilen siyasi töhmetle jurnallenir ve uzun süre hapiste kalır ardından Halep’e sürgüne gönderilir.

1895’te, Paris’e kaçar, fakat Jön Türkler’e katılmaz. Paris’te siyasal bilimler fakültesine kaydolan yazar, aynı zamanda İkdam’ın Paris muhabirliğini yapar.1899’da mezun olduktan sonra Brüksel sefareti katipliğine tayin edilen Ali Kemal, 1900’de Mısırlı bir prensin çiftliğini yönetmek üzere Kahire’ye gider. Mısır’da işleri yolunda giden Ali Kemal, Mısır Fevkalade Komiseri Ahmed Muhtar Paşa’nın oğlu Mahmud Muhtar Paşa’nın çifliğini yönetmeye başlar. Mali durumu o kadar düzelmiştir ki tatillerini Avrupa’da geçirebilecek düzeye gelir. Gittiği tatillerin birinde İsviçreli bir bayan ile evlenir. Eşiyle birlikte Kahire’ye döner.  1901’de Mecmua-i Kemal ile Türk (1903-1907) gazetelerini çıkarır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir