? Ana Hamuru Küçük Pişirir Deyimi ve Hikayesi | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Deyimler / Ana Hamuru Küçük Pişirir, Çocuklar Ekmeği İki Aşırır Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Ana Hamuru Küçük Pişirir, Çocuklar Ekmeği İki Aşırır Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Ana Hamuru Küçük Pişirir, Çocuklar Ekmeği İki Aşırır Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Fukara bir kadıncağızın beş oğlancığı varmış ki, herbiri maaşallah yaprak kurdu gibi doymak bil­mez, yer ha yerlermiş. Kadıncağız zaten elde avuçta yok ne yapsın, idare etmenin binbir yolunu, sabır ve tevekkülle katık eder, ailesini geçindirmeye çalışırmış.

Oğlancıklar gün boyu kâh çalışır, kâh oynar, netice­de hepsinin akşama varmadan karınları kazınmaya başlarmış. Karnı acıkan da, analarının ekmek çuvalına dalar, bir somunu kaptığı gibi, bir erik ağacının dibin­de, Bismillah, çiğneye yuta yermiş.

Kadın bakmış olacak gibi değil, somunu kapan gidi­yor. “Bari” demiş, “Şu hamuru küçük küçük ekmek edeyim. Ne de olsa bizim oğlancıklar bir tane yer do­yarlar.”

Dediği gibi de, ekmek hamuru daha küçük koparıp öyle ekmek yapmaya başlamış. Ancak oğulları somun­ların küçüldüğünü, artık göz kararı mı anlamışlar, yok­sa karınlarının doymamasından  mı  farketmişler  bilin­mez, o günden sonra ekmekleri çift çift aşırmaya baş­lamışlar. Durumu gören biçare kadın, gülmüş ve şöyle demiş:

“Ana hamuru küçük pişirir, çocuklar ekmeği iki aşı­rır.”

  • ••

Bu deyim, “doymak için yenen şeyin sayısının değil, miktarının önemli olduğunu ve gereksiz yerde tutum­luluk yapmanın faydasızlığını” belirtmek için kullanı­lır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir