? Küçük Prens Kitabının Özeti | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Antoine de Saint Exupery Küçük Prens Kitap Özeti

Antoine de Saint Exupery Küçük Prens Kitap Özeti

Antoine de Saint-Exupery Küçük Prens Kitap Özeti

Küçük Prens kitap özeti 2015 yılında Can Çocuk Yayınları tarafından tekrar çıkarılan yeni baskısı yapılan bir kitap. Tomris Uyar ve Cemal Süreya’nın mükemmel çevirisiyle dilimize kazandırılan Küçük Prens’in yazarı Antoine de Saint Exupery. Fransız Edebiyatının önemli yazarlarından olan Antoine de Saint Exupery Küçük Prens adlı kitabı Çocuk Edebiyatının en değerli kitaplarından bir tanesi. 116 sayfa olarak basılan kitap D&R’ın web sitesinden e-kitap şeklinde de temin edilebilir.

Antoine de Saint Exupery Küçük Prens Kitabının Önsözü

“Bu kitabı, koskoca bu adama adadığım için küçüklerden beni bağışlamalarım dilerim. Ama önemli bir özürüm var: Şimdiye kadar bu adamdan daha iyi bir başka dostum olmadı, ikinci özürüm de şu: Bu adam, heı şeyi değerlendirebilir. Çocuklar için yazılmış kitapları bile. Sonra üçüncü bu özürüm daha var: Bu adam Fransa’da oturuyor şimdi, aç, üstelik açıkta. Avutulmak ister. Bütün bu sayıp döktüğüm özürler yetmezse ben de kitabımı onun bir zamanki çocukluğuna adarım tabü.

Bütün koca adamlar bu zamanlar çocuktular (gerçi aralarında bunu hatulayanlara az rastların ya.) İşte gerekli değişikliği yapıyorum:

Çocuktuk günler öndeki Leon Werth için”

Küçük Prens Kitabından Kısa Bir Bölüm

Altı yaşındayken bir gün. balta girmemiş ormanlar üstüne yazılmış “Yaşanmış Öyküler” adlı bir kitapta müthiş bir resim görmüştüm. Bir hayvanı yutmakta olan bir boa yılanını gösteriyordu. Kitapta şöyle deniyordu: “Boa yılanları avlarım çiğnemeden olduğu gibi yutuverirler. Soma da yerlerinden kımıldayamaz. sindirimleri için gerekli altı ayı uyumakla geçirirler.”

Orman serüvenleri üstüne derin derin düşünmeye başladım. Biraz uğraştıktan soma ben de renkli bir kalemle ilk resmimi yapmayı başardım.

Aşağıdaki gibiydi:

Yapıtımı büyüklere göstererek resimden korktular mı diye sordum.

Dediler ki. “Şapkadan da korkulur mu hiç?”

Oysa ben şapka değil, bir fili sindirmekte olan bir boa yılanı çizmiştim. Büyükler anlayabilsin diye bu kez ikinci bir resimde boğa yılanının içini de çizdim. Büyüklere bir şeyi açıklamazsanız olmaz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir