? Askeri Hitabet Nedir Örnekleri | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Dil ve Anlatım / Diksiyon ve Hitabet / Askeri Hitabet Nedir Örnekleri

Askeri Hitabet Nedir Örnekleri

Askeri Hitabet Nedir

Askeri Hitabet Örnekleri

Askerî Hitabet

Çoğunlukla kışlalarda, savaşlarda askerlere cesaret vermek, onlan duygulandırmak, coşkulandırmak amacıyla yapılan konuşmalardır.

“Askerî Hitabet”e Örnek

NAPOLEON’UN MİLANO’NUN FETHİNDE ASKERLERİNE HİTABI

Askerler, Apennies Dağlarîmn zirvesinden bir sağanak gibi aktınız; önünüze çıkan ne varsa, hepsini ezdiniz, dağıttınız. Avusturya’nın zulmünden kurtulan Piemont, artık Fransa ile barış ve dostluk içinde yaşayacağının sevinci içinde. Milano şimdi sizindir. Cumhuriyetimizin bayrağı, şimdi bütün Lombardi eyaletinde dalgalanıyor. Parma ve Modeno dükleri, siyasi var­lıklarını sadece sizin cömertliklerinize borçlular.

Sizi gururla tehdit eden ordu, artık sizin cesaretiniz karşısında sizi durduracak bir engel bulamıyor. Ne Po, ne Ticino, ne de Adda sizi bir gün için dahi durdurabildi. İtalya’nın bu çok övülen engelleri, size, boşuna karşı koymaya çalıştılar; Apennies Dağlan’m geçtiğiniz hızla oralan da ele geçirdiniz.

Sizlerin bu büyük başanlannız, ülkenizin kalbini sevince gark etti. Sizin temsilcileriniz sizin zaferinizi kutlamak ve anmak için Cumhuriyet’in her bölgesinde törenler yapılmasını em­rettiler. Oralardaki babalannız, analannız, karılannız, sevgilileriniz, sizlerin başanlanndan dolayı sevinç ve sizlerin birer parçası olmakla da gurur duyuyorlar.

Evet, askerler, çok büyük işler başardınız; ama sizin yapacağınız hiçbir şey kalmadı mı? Bizim için, nasıl fethedileceğini bildiğimizi; ama zaferin nasıl kullanılacağını bilmediğimizi mi söyleyecekler?

Görüyorum ki, bir an önce silaha sarılmakta acele ediyorsunuz. Tembelce bir dinlenme sizi rahatsız ediyor; zafer kazanmaksızın geçen günleriniz sizin için kaybolmuş günler. O hâl­de, pekâlâ ilerleyelim! önümüzde daha zorlu yürüyüşler, boyun eğdirilecek düşmanlar, kaza­nılacak şerefler, intikamları alınacak yaralar var. Fransa’daki iç harbin hançerlerini bileyenler, bakanlarımızı alçakçasına öldürenler ve Toulon’daki gemilerimizi yakanlar titresinler!

İntikam saati çaldı! Ama bütün ülkelerin insanları endişeye kapılmasınlar; biz, her yer­deki insanların ve kendimize örnek diye seçtiğimiz büyük insanların dostlarıyız. Jüpiter mabe­dini restore etmek, ona şöhret kazandıran kahramanların heykellerini yerlerine yeniden koy­mak, nesiller ve nesiller boyunca köleliğin uyuşturduğu Roma halkını uyandırmak ve canlan­dırmak; zaferlerimizin meyveleri bunlar olacak. Zaferlerimiz, gelecek nesiller için yeni bir çağ yaratacak; Avrupa’nın en iyi parçasının çehresini değiştirmiş olmanın ölümsüz şerefine siz eri­şeceksiniz. Bütün dünyanın hürmet ettiği hür Fransız halkı, son altı yıldır katlandığı bütün fe­dakârlıkların tazminatını ödeyecek şaşaalı barışı Avrupa’ya getirecek. O zaman, kalplerinizin bulunduğu evlerinize ve ülkenize döneceksiniz. Ve vatandaşlarınız sizleri işaret ederek diye­cekler ki: “O, İtalya’yı fetheden orduda dövüştü.”

Bu yayınımızda askeri hitabete örnek olarak yukarıdaki metin verilmiştir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir