? Atatürk'ün En Belirgin Özelliklerinden Birisi Dildir Özdeyişiyle İlgili Yazı | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Kompoziyon / Atatürk’ün En Belirgin Özelliklerinden Birisi Dildir Özdeyişiyle İlgili Yazı

Atatürk’ün En Belirgin Özelliklerinden Birisi Dildir Özdeyişiyle İlgili Yazı

Atatürk’ün En Belirgin Özelliklerinden Birisi Dildir Özdeyişiyle İlgili Yazı

Atatürk, bu ülkeyi kurarken ne büyük zorluklar çekmiştir hepimiz biliyoruz. Savaşın o zor günlerinde giyecek elbisesi yiyecek ekmeği bile olmayan bir milleti esaretten kurtarmak için önce o, sonra bütün askerlerimiz fedakarca canlarını ortaya koymuşlardır.

Cumhuriyet kurulduktan, düşman da denize döküldükten sonra artık sıra yeni ülkeyi yeniden kurmak, geliştirmeye gelmiştir. Bunun için de önce toplumun okuma yazmasını arttırmalı, toplumun bilgisini çoğaltmalıydılar. Ama bunlar da kolay işler değildi. Çünkü o zamanlar herkesin ortak kullandığı dil aynı olamıyordu. Köylüler kendi dillerinde, şehirde yaşayanlar ise farklı bir Türkçe’yle konuşuyorlardı. Düşmanlar ise kendi dilleriyle konuşmayanları cezalandırıyorlardı. Amaçları ise bize dilimizi unutturmaktı.

Atatürk bunu bildiğinden önce dilimize sahip çıkmamı gerektiğini düşündü. Türk Dil Kurumu’nu kurdu.Latin harflerini getirip herkesin kolayca okuma yazmayı öğrenmesini sağladı. Artık eski kelimelere yerine güzel Türkçe’mizle konuşulması gerektiğini söyledi.

Onun bu çabaları sayesinde bizler dilimizi,kültürümüzü kaybetmedik ve bugünlere gelebildik. Atatürk’e bunun için çok şey borçluyuz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir