Ayşegül Yüksel Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Sponsorlu Bağlantılar

Ayşegül Yüksel Kimdir, Hayatı ve Eserleri

• Günümüz tiyatro eleştinnenlerinden, doğ. 8 Mayıs 1941, İstan­bul

• Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’ni (1959), İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü (1964) bitirdi. New York Üniversitesi’nde Master ve Of Arts derecesi (1966) aldı. DTCF İngiliz Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalinda profesör.

Ayşegül Yüksel•İlk şiir denemesi Yelken’de çıktı (1962). Özgür İnsan dergisinde tiyatro eleştirileri yayımladı (1975). Yelken, Yeni Dergi, Ataç, Sanat Dergisi, Gösteri, Bilim ve Sanat, Devlet Tiyatroları dergilerinde yazıları çıktı. Özellikle oyun çözümlemelerinde ya­pısalcı yaklaşımı kullandı •
Yapısalcılık ve Bir Uygulama (Melih Cevdet Anday Ti­yatrosu) (1982) Yazko İnceleme ve Özendirme Ödülü ve Türk Dil Kurumu İncele­me Ödülü (1982) kazanan kitabıdır. Öteki eserleri: Haldun Taner Tiyatrosu (1986), Samuel Beckett Tiyatrosu (1992), Çağdaş Türk Tiyatrosundan On Yazar (1997), Sahneden İzdüşümler (2000), Elveda Dünya Merhaba Kâinat (S. Şener ve F. Elmas ile-2002), Dram Sanatında Ezgi ve Uyum (2004) 8 Kanada’da yayıma hazırlanan Çağdaş Tiyatro Ansiklopedisi (WECT), Türk Tiyatrosu maddesinin yazımına ka­tıldı, Ana Britannica ve Comptons’s Ansiklopedisi Türk tiyatrosu ve yazarlarına ilişkin maddelerini yazdı. Bu çalışmalarından dolayı Tiyatro-TV yazarları Derneği Özel Ödülü’ne değer bulundu (1990).


Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ