? Az Tamah Çok Zarar Getirir Atasözünün | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Atasözleri / Az Tamah Çok Zarar Getirir Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

Az Tamah Çok Zarar Getirir Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Az Tamah Çok Zarar Getirir Atasözü

Anlamı:

Elde ettikleriyle yetinmeyip açgözlülük ederek daha çoğunun peşinde koşanlar, bu tutumlarından dolayı pek çok zarara uğrarlar.

Hikayesi:

Günün birinde açlıktan bir deri bir kemik kalmış zavallı bir köpek yiyecek ararken irice kemikli bir et parçası bulmuş.

Aman nasıl sevinmiş, nasıl sevinmiş! Hemen oracıkta kemiği kemirmeye başlaya­cakmış ki, etrafta yiyecek arayan başka köpek­leri görmüş. Kemiğine ortak olsunlar istememiş. Biraz ilerisindeki köprüden derenin öteki tarafına geçip orada rahat rahat yemeye karar vermiş. Kemiği ağzına aldığı gibi köprüye çıkmış. Köprü de pek eski bir köprüymüş. Yer yer tah­taları eksikmiş. Köpek eksik tahtalardan suya bakınca bir de ne görsün?

Köprünün hemen altında ağzında kocaman kemikli bir et parçasıyla bir köpek, gözlerini gözlerine dikmiş ona bakmıyor mu? Açgözlü köpek karşısındaki köpeğin kemi­ğini de kapmak istemiş. Hırrr diye hırlayarak köprünün altındaki köpeğin üzerine atlamış ki foşşşşşş! Bir anda buz gibi suya düşmüş! Meğer köprünün altında köpek falan yok­muş. Şaşkın köpek su üzerinde gördüğü kendi yansımasını ağzında kemik olan başka bir köpek sanmış.

Tabii başma geleni anlayana kadar iş işten geçmiş. Açgözlü köpek akıntıya kapılıp sürüklen­meye başlamış. Soluğu kesilmiş, çırpındıkça çırpınmış. Bu arada ağzındaki eti de suya düşürmüş. Et bir tarafa gitmiş, kendisi başka tarafa. En sonunda derenin kenarmdaki bir dala tutunup güçlükle kıyıya çıkmış. Biraz kendine gelince etrafta gezmiş dolan­mış ama kemiğinin izine rastlayamamış.Böylece açgözlülüğünün cezasını yine aç kalarak ödemiş.

İşte böyle, açgözlülük eden, bir bulup iki isteyen, akçe bulup çıkınının peşine düşen, sahip olduğunu da elinden kaçırır, üzerine bir bardak soğuk su içmek zorunda kalır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir