?Beterin Beteri Var Atasözünün Hikayesi | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Atasözleri / Beterin Beteri Var Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

Beterin Beteri Var Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Beterin Beteri Var Atasözü

Anlamı:

Sıkıntılar derece derecedir. Bu yüzden başına bir sıkıntı gelen insan , çok daha büyük sıkıntıların olduğunu düşünerek şükretmelidir.

Hikayesi:

Vakti zamanında bir eşkıya hakkında ömür boyu zindana atılma cezası verilmiş. Bir zabit eşkıyayı tutmuş, atılacağı zinda­na götürüyormuş. Yolda giderken zabit “Allah beterinden saklasın” deyip duruyormuş. Eşkıya daha fazla dayanamamış. “Be adam, deli misin, delinin köyünden misin? Bundan sonra ölene kadar zindanda kalacağım. Gün ışığı görmeyeceğim. Birbirinden berbat yemek­ler yiyeceğim. Bundan beter daha ne olabilir ki?

Allah aşkına, daha da ‘Allah beterinden sakla­sın!’ diye benimle dalga geçip durma, elimden bir kaza çıkacak, ömür boyu da bana az gelecek” demiş hiddetle. Daha zabit cevap veremeden karşıdan tozu dumana katarak gelen bir atlı görünmüş. Atlı, zabite kendisine verilen fermanı uzatmış. Fermanda eşkıyanın ömür boyu zindanda kalmasına değil de darağacında asılmasına hükmedildiği yazıyormuş. Eşkıya bunu duyunca bir ah çekmiş. “Gördün mü?” demiş zabit, “Beterin nasıl da beteri varmış!”

İşte böyle, insanın başına nasıl bir kötülük gelirse gelsin, bu kötü durumun beş beterinin de olabileceğini düşünüp şükretmelidir. Her kötü durumun daha fenası, dik âlâsı, şeytana parmak ısırtanı olabileceğini unutmamalıdır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir