?Bize de mi Lo Lo? Deyiminin Hikayesi ve Anlamı | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Deyimler / Bize de mi Lo Lo? Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Bize de mi Lo Lo? Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Bize de mi Lo Lo? Deyiminin Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Anlamı:

Ne o, bizi de mi aldatmaya çalışıyorsun ? Bizi kandıramazsın

Hikayesi :

Memleketin birinde bir dolandırıcı varmış. O kadar malın gözüymüş ki, adamın gözünden sürmeyi çeker alırmış da haberi bile olmazmış. Ama tabii hep böyle gidecek değil ya! Günün birinde fena enselenmiş. Mahkemeye çıkacak­mış. Kendisini kurtarması için iyi bir avukat tutmuş. “Seni kurtarırım” demiş avukat. “Ama çok da paranı alırım.”

Dolandırıcı yeter ki hapisten yırtsın, ne ister­se vereceğini söylemiş avukata. Tamam öyleyse” demiş avukat. “Mah­kemeye çıktığında dilsiz taklidi yapacaksın. Hâkim ne sorarsa sorsun lo lo lo diye ağzında bir şeyler gevele. Gerisini bana bırak.” Dolandırıcı, avukatının sözünü tutmuş. Mahkeme salonunda hâkim ne zaman kendi­sine söz verse lo lo lo diye gevelemiş durmuş. Sonunda avukat almış sözü. “Görüyorsunuz ya hâkim bey” demiş. “Müvekkilim dilsizdir. Bırakın başkasını dolan­dırmayı, kendi hakkını bile savunacak durumda değil zavallı!”

Hâkim davayı düşürmüş. Dolandırıcı serbest kalmış. Sevinçle mahkemeden ayrılmış. Aradan epey zaman geçmiş. Dolandırıcı bir türlü avukata uğrayıp söz verdiği parayı verme­miş. En sonunda avukat düşmüş dolandırıcının peşine. Bir köşede yakalamış onu. “Birader, nerede bizim para? Kaç ay oldu, ne sesin çıkıyor, ne soluğun!” demiş. Zaten parayı baştan beri vermeye niyeti olmayan dolandırıcı lo lo lo diye bir şeyler gevelemiş ağzında. “Bu ne yahu!” demiş avukat, “Hadi mahkemedekini anladım da bize de mi lo lo?”

İşte böyle, onu yalandan tanıyan, nasıl biri olduğunu bilenleri de dolandırmaya kalkan, üçkâğıda getirmeye uğraşan, punduna düşür­meye çalışan kişiler için kullanılır bu deyim.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir