? Bülbül Kesilmek Deyiminin Anlamı Hikayesi | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Deyimler / Bülbül Kesilmek Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Bülbül Kesilmek Deyiminin Açıklaması Anlamı Hikayesi Kısa

Bülbül Kesilmek Deyiminin Açıklaması

Bülbül Kesilmek Deyiminin Anlamı

Bülbül Kesilmek Deyiminin Hikayesi Kısa

Bülbül Kesilmek Deyiminin Öyküsü

BÜLBÜL KESİLMEK DEYİMİNİN ANLAMI

  • Hiç takılmadan, kolayca konuşmak. Her şeyi açıklamak.

BÜLBÜL KESİLMEK DEYİMİNİN HİKAYESİ

Ailenin tek çocuğuydu. El bebek, gül bebek yetiştirildi. Bebekliğinde, hep sağa sola gülücükler dağıtarak, durmadan bebekçe sesler çıkara­rak konuşmaya çalışırdı. Herkes, susturmak güç olacak bu çocuğu diye düşünürken ko­nuşma yaşına gelince tam tersi oldu. Sustu.

Herkesin gözü kulağı ona dönmüşken o ağzını açmadı. Haftalar, aylar geçti, bebekken konuşkan olan çocuk, şimdi en fazla kekele­yerek bir şeyler söyleyebiliyordu. O da zar zor. Annesi ve babası çok üzüldüler bu duru­ma. Her kapıyı çaldılar, herkese danıştılar ama bir çare bulamadılar. Bir gün parkta oturmuş, yine bu konuyu konuşuyorlardı kendi aralarında. Hemen yan masada oturan yaşlı bir hanım:

“Kusura bakmayın,” diyerek söze karıştı. “İstemeden konuşmalarınıza kulak misafiri ol­dum, bizim büyük oğlan da aynen sizin ço­cuk gibiydi; bir türlü doğru dürüst konuşmaya başlayamamıştı.” Anne ve baba, dikkat kesilip can kulağıyla dinlemeye başladılar karşılarındakini. An­latmaya devam eden kadın, sonunda çareyi söyledi:

“Bülbülün su içtiği yerden su içirin siz bu çocuğa; bakın nasıl bülbül kesilecek!” Evlerinin küçük bir bahçesi vardı. Bir ağa­cın altına su dolu bir tas koydular. Günlerce bekledikten, defalarca suyu değiştirdikten sonra sonunda bir bülbülün tasın kenarına konup kana kana içtiğini gördüler. Suyunu içen bülbül uçup gidince kaparak aldılar tası. Bütün suyu içirdiler çocuğa. Dibin­de bir damla kalmayıncaya kadar hem de.

Şimdi mi? Küçük çocuk, kocaman bir delikanlı oldu. Anlatılanlara göre, annesi sık sık, “Ah, bilemedim! Keşke tastaki bütün suyu içirmeseydim sana,” diyormuş.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir