? Cemaziyelevvelini Bilmek Deyiminin Hikayesi ve Anlamı | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Deyimler / Cemaziyelevvelini Bilmek Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Cemaziyelevvelini Bilmek Deyiminin Hikayesi ve Anlamı

Cemaziyelevvelini Bilmek Deyiminin ve Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Anlamı:

Birinin geçmişindeki kötü halini bilmek .

Hikayesi:

Eskiden resmi dairelerde her ayın evrakı, bir bez torbaya konur üzerine de ilgili oldukları ayın adı yazılırmış. Tabii o zamanlar hicri tak­vim kullanıldığı için ayların adı da muharrem, safer, recep… şeklinde kullanılıyormuş. Bir gün resmi dairede çalışan parası kıt memurlardan biri cemaziyelevvel ayının tor­basını aşırıp ondan kendine paçalı don diktir­miş. Donun tam arka kısmına kırmızı boyalı Cemaziyelevvel yazısı denk geliyormuş. Adam donu yıkamış, etmiş ama bir türlü yazıyı çıka­ramamış.

Bir gün üzerinde bu don varken adamı hamamda arkadaşları görmüş. Donundaki yazıdan adamın ne yaptığını hemen anlamışlar, aralarında gülüşmüşler. Ama adam utanmasın diye ona bir şey belli etmemişler. Gel zaman git zaman torba hırsızının şansı dönmüş, işyerinde yükselmiş, eski kalem arka­daşlarına tepeden bakar, hava atar olmuş. Bir gün yine eski arkadaşlarından biriyle tar­tışınca, arkadaşının gururunu incitici sözler sarf etmiş. Arkadaşı artık dayanamamış, “Yürü git be!” demiş, “Kime caka satıyorsun? Ben senin cemaziyellevvelini bilirim.”

İşte böyle, birinin çok eski zamandan beri tanındığı, geçmişinin bilindiğini anlatmak için kullanılır bu deyim.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir