Cisimler Aynı Atomdan Meydana Geldikleri Halde Nasıl Olup da Birbirlerinden Farklı Gözükmektedirler

Sponsorlu Bağlantılar

Cisimler Aynı Atomdan Meydana Geldikleri Halde Nasıl Olup da Birbirlerinden Farklı Gözükmektedirler

İçtiğimiz suyun, yediğimiz tostun, her gün bindiğimiz ulaşım araçlarının temel taşı atomdur. Tüm bu eşyaları meydana getiren atomların temel yapısı aynıdır. Aynı çekirdekten, aynı elektron ve protondan meydana gelirler. Buna rağmen hepsinin yapısı, rengi ve biçimi farklıdır. Aynı atomdan meydana geldikleri halde nesnelerin birbirinden farklı olmalarının sebebi nedir? Nasıl bir madde yumuşak, diğeri sert, bir diğeri akışkan olabiliyor? Aynı atomları içeren maddeler nasıl olup da birbirinden farklı görünebiliyor?

Bunun sebebi atomların molekül oluştururken aralarında farklı kimyasal bağlar kurmalarıdır. Molekül, bildiğiniz gibi, oluşturduğu maddenin kimyasal özelliklerini taşıyan en küçük birimine verilen addır. Moleküller iki veya daha fazla atomdan oluşurlar. Binlerce atomun bir araya geldiği moleküller de vardır. Atomlar değişik kimyasal bağlarla birbirlerine bağlandıklarında farklı moleküller ortaya çıkar ve bu da nesnelerin birbirlerinden farklı görünmelerini sağlar.

Atomların son yörüngelerinde taşıdıkları elektronlar onların elektrik yüklerini belirler. Atomlar aralarındaki kimyasal bağları bu elektrik yüklerinden kaynaklanan elektromanyetik çekim gücünün etkisiyle oluşturabilecek şekilde tasarlanmışlardır. Böylece farklı kimyasal bağlar, farklı moleküllerin, farklı moleküller de farklı maddelerin ortaya çıkmasına sebep olur.


Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ