? Cümlenin Öğeleriyle İlgili Anlatım Bozukluğu | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Dil ve Anlatım / Diksiyon ve Hitabet / Cümlenin Öğeleriyle İlgili Anlatım Bozukluğu Örnekleri

Cümlenin Öğeleriyle İlgili Anlatım Bozukluğu Örnekleri

Cümlenin Öğeleriyle İlgili Anlatım Bozukluğu Örnekleri

Cümlenin öğeleriyle ilgili eksiklikler veya yanlışlıklar anlatımı bozar:

  • Albüm çalışmaları mayısta başlayacak, haziranda satışa çıkacak, (“başlayacak” olan şey “albüm çalışmalaradır, bu sıralı cümlede özne ortak kullanıldığı için “satışa çıkacak” olan şey de “albüm çalışmaları ”ymış gibi bir anlam çıkmaktadır. İkinci cümleye “albüm” öznesi getirildiğinde anlatım bozukluğu giderilmiş olur.)
  • Öğretmen beni, ben de öğretmeni tanıyordum. (Bu cümlede “tanıyordum” yüklemi ortak kullanılmıştır; ama bu kullanım ilk cümle için uygun değildir, birinci cümlenin öznesi olan “öğretmen” için 1. tekil kişili “tanıyordum” yüklemi değil 3. tekil kişili “tanıyor” yük­lemi kullanılmalıdır.)
  • İyi bir yazar olmanın yolu yazmaya başlamak ve sürdürmektir. (Bu sıralı cümlede ikinci cümlede nesne eksikliği vardır; yazarın neyi sürdürdüğü belirtilmelidir; yani ikinci cümle “yazmayı sürdürmektedir” biçiminde olmalıdır.)
  • Doktor odasına giriş ve çıkışlarda sekreterliğe uğrayınız. (Cümledeki “nereden çıkış­larda sorusuna yanıt verilmelidir, cümlede dolaylı tümleç eksikliği vardır; yani cümlede “dok­tor odasından çıkışlarda” ifadesi yer almalıdır.)
  • Futbolcularla biz yorumcular yine ters düştü. (Yüklemin birinci çoğul kişiyle çekimlenmesi gerekir, yüklem “ters düştük” olmalıdır.)


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir