? Deli Dostun Olacağına Akıllı Düşmanın | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Atasözleri / Deli Dostun Olacağına Akıllı Düşmanın Olsun Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

Deli Dostun Olacağına Akıllı Düşmanın Olsun Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Deli Dostun Olacağına Akıllı Düşmanın Olsun Atasözü

Anlamı:

Akılsız kimse , ne kadar iyi niyetli olursa olsun bilmeyerek dostuna kötülük edebilir .

Hikayesi:

Köylünün biri ormanda çalı çırpı toplarken bir ayının acı acı sesler çıkararak yerlerde debe­lendiğini görmüş. Ayı diye korkmuş ama uzaktan bakınca hay­vanın canının yandığını anlamış. Dayanamamış. Yavaş yavaş yanma yaklaşmış. Bir de baksa ki, ayının ayağının altın­da kocaman bir diken. Sapına kadar girmiş. Hayvancağız bir türlü çıkaramıyor. Acısından kıvranıyor.Köylü “Dur kocaoğlan, korkma bir şey yap­mayacağım” diyerek kendi korkusunu sakla­maya çalışa çalışa hayvana sokulmuş.

Ayının tabanındaki dikeni tuttuğu gibi çıkar­mış. Mendiliyle de ayının yarasını sarmış.Ayı öyle bir rahatlamış ki, neredeyse köylü­yü öpecekmiş. Koskoca ayı köylünün peşinde dolanıp durmaya başlamış.Köylünün de hoşuna gitmiş bu muamele. İkisi dost olmuşlar, birlikte gezinmeye başla­mışlar. Köylü peşinde ayıyla uzun süre çalı toplamış. Bu arada ayı ağaçların kovuğundan bal toplayıp köylüye getirmiş. Köylü ağzını şapırdata şapırdata, parmak­larını yalaya yalaya bir güzel balı yemiş. Tok karnının üzerine ikindi güneşi de vurunca tatlı bir uyku bastırmış.

Hemen ceketini yastık yapmış, yanı başın­daki çayıra uzanmış, tatlı bir uykuya dalmış. Ayı da köylünün yanına devrilmiş yatmış. O sırada köylünün ağzının, elinin bulaşığına sinekler gelmeye başlamış. Ayı, dostunun rahat uyuması için sinekleri kovmak istemiş, ama her kovuşundan birkaç saniye sonra sinekler geri geliyor, köylünün üzerine konuyormuş.Ayı öfkelenmiş. Tüm sinekleri bir seferde öldürmek için hepsinin köylünün ağzına kon­masını beklemiş.

Sinekler konunca da yerden kocaman bir taş almış, köylünün kafasına geçirmiş. Sinekler ölmüş ölmesine ama bu arada köylü de öteki dünyayı boylamış. İşte böyle, aklı bir karış havada, kafasında birkaç çivisi eksik dost, iyilik yapıyorum der­ken insanın başına iş açabilir, yarasız yere kurt düşürebilir, hatta ve hatta insanın canını bile çıkarabilir.

Oysa akıllı düşmanın aklı başında olduğu için ne gibi zararlar verebileceği önceden kes­tirilebilir. Gerekli önlemler alınırsa her türlü zararı önlenebilir.

O yüzden dost seçerken kılı kırk yarmalı, bolca düşünüp taşınmalı, akılsızlardan fersah fersah uzak durmalıdır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir