? Dilinde Tüy Bitmek Deyimi Hikayesi | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Deyimler / Dilinde Tüy Bitmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Dilinde Tüy Bitmek Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Dilinde Tüy Bitmek Deyiminin Anlamı, Hikayesi, Öyküsü, Açıklaması Kısaca

Adamın biri gevezeliği ile meşhur olmuş. Ne sus­tan ne durdan bilmez, ağzını bir kere açtı mı, kır­madık pot, devirmedik çam bırakmazmış. Aklı da biraz kıtçaymş hani. Ağzından çıkanı kulağı işitmeyen cinstenmiş. İşte bu yüzden başına olmadık işler açılır, bek­lenmedik belâlara bulaşırmış.

Dostları ikaz etmiş, sevenleri ricada bulunmuş, bü­yükleri akıl vermiş:

“Dilinin belâsını çekiyorsun. Biraz konuşma, biraz sus. Ağzından çıkana dikkat et…”

Şakacı bir arkadaşı bir gün gevezeye şöyle bir tavsi­yede bulunmuş:

“Dostum aslında senin pek kabahatin yok. Senin di­lin kaygan. O yüzden böyle çok konuşuyor, dilini tuta­mıyorsun. Bak kulağa! Hiç sesi çıkıyor mu? Bak buru­na! Çıt çıkarmıyor. Demek ki, senin dilin de onlar gibi hareketsiz dursa, kımıl kımıl oynamasa; uyuşacak, za­manla paslanacak ve kayganlığını kaybedecek, sen de gevezelik edip başına olmadık dertler açmayacaksın.

Farzedelim diline darı ektin, buğday ektin. Onların büyüyüp göğermesini bekliyorsun. Ağzını açmayacak­sın, dilini oynatmayacaksın, bekleyeceksin. Oldu mu?” “Ee.. bir deneyelim..” demiş geveze. Bu öğüdü cid­den ciddiye almış. Uzun bir süre susmuş. Selâm1 ver­mişler, almamış. Bir şey sormuşlar, cevap vermemiş… Bu kez de etrafındakiler; “ne oldu buna” diye merak­lanmışlar. Çok ısrar edenlerden birine:

“Artık konuşamıyorum. Çünkü dilimde tüy bitti” demiş.

**********

Bu deyim, hikâyesindeki mânânın tersine, “tekrar tekrar söylemekten usanmak, bıkmak anlamında” kul­lanılır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir