? Emin Bülent Serdaroğlu Eserleri ve Hayatı | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Biyografiler / Emin Bülent Serdaroğlu Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği
Şairlerin Hayatı

Emin Bülent Serdaroğlu Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği

Emin Bülent Serdaroğlu 

• XX. yy. şairlerinden, 1886-29 Kasım 1942, doğ. Ha­lep, ölm. İstanbul

Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. Sahil Sıhhiye, Reji İdaresi gibi kuruluşların, Elektrik ve Tramvay Şirketi’nin servis şefliklerinde çalıştı, Liman İdaresi’nde genel sekreterlik (1940/42) yaptı. Karaciğer kanserinden öldü, Çamlıca’da Selâmiefendi Mezarlığı’nda gömülü.

• 11 Şubat 1909 tarihli Servetifünun dergisin­de yayımladıkları bir bildiri ile edebiyat dünyasına çıkan, fakat 31 Mart Olayı (13 Nisan 1909) üzerine, dağılmak zorunda kalan 22 kişilik Fecriâtî topluluğu kurucu­larından biri de Emin Bülent’tir. O, Fecriâtî şairlerinin ortak, bireysel konularından başka, sosyal ve millî konularda da güçlü şiirler yazdı (Kin, Hisarlara Karşı, Hâtif Diyor ki); şiirlerinde arazu kullandı, dilde ve teknikte gösterdiği titizlikle, o top­luluk şairleri arasında Haşim’den sonra en kuvvetlisi oldu.

• Emin Bülent’in bize, bazısı tamamlanmamış, 24 parça şiir kaldı, 14 şiiri ölümünden sonra Salih Zeki Aktay tarafından Emin Bülend’in Şiirleri adlı bir kitaba toplanmıştı (1943); son­radan basılmış, basılmamış bütün şiirlerini şair üzerine basında çıkmış yazılar ve bir incelemeyle birlikte, Rifat Necdet Evrimer şu kitapta derledi: Fecriâtî Şairleri: Emin Bülent (1958).Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir