? Eşek Sudan Gelinceye Kadar Dövmek Deyimi | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Deyimler / Eşek Sudan Gelinceye Kadar Dövmek Deyiminin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Eşek Sudan Gelinceye Kadar Dövmek Deyiminin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Eşek Sudan Gelinceye Kadar Dövmek Deyiminin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Anlamı:

Birini iyice pataklamak .

Hikayesi:

Eskiden savaş sırasında askerlerin su ihti­yaçlarını saka neferleri adı verilen su taşımak­tan sorumlu erler giderirmiş. Saka neferleri ordugâha en yakın pınardan aldıkları suyu fıçılar içinde eşeklerine yükler bölüklerine taşırlarmış. Balkan Harbi sırasında bölüklerden birinin saka neferi çok tembel, çok da saf bir delikan­lıymış. Bir gün su getirmek için pınara gittiğinde fıçıları doldurunca üzerine bir ağırlık çökmüş, pınarın başına yatıp bir güzel uyumuş. Er uyurken eşeği de sağda solda ot yiyormuş. Eşek, otlaya otlaya delikanlıdan uzaklaşmış.

Delikanlı gözünü açsa ki ne görsün! Eşeğin yerinde yeller esiyor. Korkudan ne yapacağını şaşırmış. Eşeği bulmak için bir o tarafa koşmuş, bir bu tarafa koşmuş ama ne eşeği bulabilmiş ne de izine rastlamış. Çaresiz elini kolunu sal­layarak bölüğüne geri dönmüş. Su içmek için saatlerdir onu bekleyen asker­ler elini boş görünce sakayı tutmuş hiddetle komutanın karşısına çıkarmışlar. Komutan ne olduğunu sorunca, çaresiz saka neferi anlatmış başına geleni. Komutan öfkeden küplere bin­miş. Hemen birkaç askeri, eşeği bulmak üzere görevlendirip etrafa salmış. Sakayı da falakaya yatırmış. Ayağına vuruldukça can havliyle avaz avaz bağırıp yalvarıyormuş saka:“Aman komutanım gözünü seveyim, etme eyleme, öldüm bittim, bağışla beni!” “Sen daha dur bakalım” demiş komutan. “Eşek sudan gelinceye kadar bu dayağı yiye­ceksin ki bir daha görev başında uyumayasın.”

******************

İşte böyle, insanın cinlerini tepesine çıkaran, sinirden saç baş yolduran, öfkeden köpürten olaylar karşısında tehdit amaçlı kullanılır bu deyim.Tek Yorum

  1. kötü 4 yıldız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir