? Evleri Mahle Başı Türküsü | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Türküler / Evleri Mahle Başı Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Evleri Mahle Başı Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Evleri Mahle Başı Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Evleri Mahle Başı Türküsünün Hikayesi 

Yöresi: Şanlıurfa

Kavuşamayan sevdalıların öyküsüdür bu türkü.  Eskiden Urfa’da görücü usulü ile evlilikler yaygındı. Kızın anne ve babası “evet” dediğinde, kızın da “evet” demekten başka bir seçeneği kalmazdı. Evlenecek kızın önünde amcasıoğlu durursa, geleneklere göre kızı almak onun hakkı olurdu. Kızın başka birine gelin edilmesi asla mümkün değildi. Kız ya amcasıoğlu ile evlenecek ya da evde kalacaktı. Anlatacağımız bu olay da, amcası oğlunun araya girmesi nedeniyle, kavuşamayan sevdalı gençlerin hikâyesidir.

Fatoş, kalabalık Urfalı bir ailenin kızıdır. Ercüment ise Urfa’da nüfus müdürlüğü yapan Afyon’lu bir babanın oğludur. Tek katlı avlulu evlerde bu iki aile, komşu oturmaktadır. Fatoş güzel bir ev kızıdır. Ercüment ise lise son sınıf öğrencisi, kibar, yakışıklı ve çalışkan bir gençtir. Ercüment, Fatoş’u çok sevmektedir. Onu birkaç kez gören Fatoş’ta sevda ateşine düşmüştür. Fakat her ikisi de çok korkmaktadır. Çünkü Urfa geleneklerine göre bir kızın birini sevmesi hoş karşılanmaz. Üstelik Ercüment’te yabancıdır. O zamanlarda kızın bir yabancıya verilmesi de olağan bir durum değildir. İkisi de kaderin kendilerine ne göstereceğini beklerler.  Ercüment, Fatoş’u yaz aylarında damda yatak sererken görür ona olan hasretini bu şekilde dindirmeye çalışır. Kış mevsimlerinin gelmesini hiç istemez, çünkü kış demek, Fatoş’u altı ay görememek demektir. Fatoş, annesi ve kız kardeşleriyle ev gezmelerine giderken Ercüment buruklu Fatoş’la göz göze gelebilmek için yollarını bekler, böylece günler günleri kovalar.

Halil ise Fatoş’un amcası oğludur. O da Fatoş’u çok sevmekte fakat yüz bulmamaktadır. Halil yüz bulamamam sebebini sezinleyince çok bozulur. Ercüment’e “Amca kızı, amca oğlunun hakkıdır, vazgeçsin” diye ikaz ettirir. Vazgeçmediğini görünce de dövdürür. Bu olaylardan Ercüment’le Fatoş’un aşkı daha da alevlenir-. Bu olaylar sürerken Ercüment, okulu bitirir ve kızı istetir. Ailesi ve kardeşleri “Amcasıoğlu, kızımızın taliplisidir” diyerek reddederler. Ercümet’in hayalleri yıkılır. Halil ise çok mutludur. Fatoşu alması için artık bir engel kalmamıştır diye düşünür, fakat olaylar düşündüğü gibi gelişmez. Fatoş, yaşadığı gizli aşkın üzerine yemin eder ve ailesinin baskılarına koyarak amcası oğlu Halil’le evlenmez. İki yıl sonra Ercüment’in babasının tayini çıkar ve Ercümet’te ailesi ile birlikte Urfa’dan gitmek zorunda kalır. Fakat Ercüment derbeder olmuştur, bu yüzden de yüksek tahsiline devanı edemez.

Yıllar yılları kovalar, dört kız, beş erkek kardeşi birer birer evlenip evden ayrılırken, Fatoş bütün taliplileri geri çevirerek evlenmez. Talihine küserek anne ve babasıyla yaşamını sürdürür. Şimdi Fatoş 70 yaşında bir apartman dairesinde yalnız oturan ve Ercüment’in hayaliyle yaşayan, Fatma Teyze’dir. Ercüment ile Fatoş’un aşk hikâyesini annesinden dinleyen bestekarımız, derinden etkilenmiş bu türküyü onların anısına bestelemiştir.

Evleri Mahle Başı Türküsünün Sözleri

Evleri mehle başı

Akıtır gözden yaşı

O yar he dese demez lo

Dört bacı beş kardaşı

Gel gel gel biye

Bu canım kurban siye

Emmoğlu yerre girsin lo

Köle olayım siye

******

Damda görülmez oldu

Halım sorulmaz oldu

Göynüm siye vereli lo

Yaram sağalmaz oldu

Gel gel gel biye

Bu canım kurban siye

Emmoğlu yerre girsin lo

Köle olayım siye

*******

Yar benim özümde sen

Alemin gözünde sen

Varacak bin kız olsa lo

Yalavuz gözümde sen

******

Gel gel gel biye

Bu canım kurban siye

Emmoğlu yerre girsin lo

Köle olayım siye

Evleri Mahle Başı Türküsünün Notaları

 

Evleri Mahele TürküsüBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir