? Ben Böyle Gördüm Kitabının Özeti | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Fehmi Koru Ben Böyle Gördüm Kitap Özeti

Fehmi Koru Ben Böyle Gördüm Kitap Özeti

Fehmi Koru Ben Böyle Gördüm Kitap Özeti

“Ben Böyle Gördüm – Cemaatin Siyasetle Sınavı” 2016 yılında Alfa Yayınlarından çıkan 360 sayfalık bir kitap.  Ben Böyle Gördüm – Cemaatin Siyasetle Sınavı kitabının yazarı Fehmi Koru. Araştırmacı Fehmi Koru’nun Cemaatin siyasetle ilişkisini anlattığı kitap tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Ben Böyle Gördüm kitabından küçük bir bölüm

********************

Fethullah Gülen çok yönlü bir insan. Henüz yetişme çağla­rımda vaazlarından etkilenerek kendisi hakkında bilgi sahibi olmak istediğimde, ona yakın bir arkadaşım, kaldığı odada bulunan kütüphanesinde, Arapça ve Türkçe dini eserler ya­nında dünya klasiklerinin de bulunduğunu söylemişti.

“Varlık Yayınları bile var” diyerek… Konuşmaları ve yazdıkları dikkatle incelenirse, Gülen’in, Müslüman olmayan yazarları da okuduğu ve onlardan da etkilendiği görülecektir. Nitekim 1995 açılımı sonrası sohbet ettiği değişik eğilim­den kişiler onun bu çok yönlülüğünü görünce müthiş şaşır­mışlardı. Onun gibi klasik medrese eğitimi görmüş bir din adamı için, çok yönlü olmak ve dindışı literatürü de takip etmek bir farklılıktır.

Risale-i Nur çizgisini izleyenler, Bediüzzaman Said Nursi’nin eserlerinin iyi bir Müslüman olmak için yeterli olduğunu düşünürler. O çizgiyi izleyenler arasında, Risale-i Nurları elle yazarak çoğaltmanın sevap olduğunu düşünen­ler (bunlara ‘Yazıcılar’ deniliyor) de vardır.

‘Ders’ yapmak, ‘Nurcular’ için Risale-i Nurlar’dan bir bölüm okumaktır. Fethullah Gülen’in takipçilerinin çoğu, takip ettikleri şah­siyetin çok yönlüğüne sahip değiller. Zaten bu sebeple, onun 1995 yılında başlattığı çıkış, Tür­kiye’deki Islâmi kesim açısından bir ‘iç değerlendirme’ye yol açtı. Bugün onu ‘dinlerarası diyalog çalışmaları’, farklı dinle­rin temsilcileriyle kurduğu ilişkiler, Müslüman kesim dışın-

********************Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir