? Gelmiş İdik Arkadaşın Toyuna Türküsü | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Türküler / Gelmiş İdik Arkadaşın Toyuna Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Gelmiş İdik Arkadaşın Toyuna Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Gelmiş İdik Arkadaşın Toyuna Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Gelmiş İdik Arkadaşın Toyuna Türküsünün Hikayesi 

Yöresi: Şanlıurfa

Eskiden Urfa’da düğünler, geniş hayatlı (avlulu) evlerde yapılırdı. Hayatta davul zurna çalınır. Düğün sahibi erkekler ve erkek misafirler düğüne burada iştirak ederdi. Bayanlar ise evin penceresi ve genelliklede damlardan düğünü seyrederek düğünün ahengine göre zılgıt çalarlardı.

Türkünün hikâyesi bundan 40 sene önce Harran Kapı mahallesinde yapılan bir düğünde geçer. Düğün çok kalabalıktır. Değnek oyunu ve kama oyunu oynanır, Oyunun sonunda gençler kol kola geçerek halay çekerler.

Düğünde misafir olarak bulunan Abdülkadir Algın Hoca avluya bakan bir odanın önünde oturmaktadır. Bu esnada odanın içinden pencereye yanaşmış düğünü seyreden birkaç kadın vardır. Bunlardan yaşlı bir teyze, yanında bulunan genç kıza bir şeyler anlatmaktadır. Pencerenin ön tarafında oturmakta olan Abdülkadir Hoca da konuşulanlara ister istemez kulak misafir olur. Yaşlı teyze, yanındaki genç kıza şöyle demektedir; “Şu halayda baş çeken genç yiğit bana yıllar öncesindeki bir sevdamı hatırlattı. Sevdiğim o yiğit böyle kırk düğme yelek giymişti. Elinde ipek mendil her fasıldan sonra tekrar tekrar oyuna kalkmıştı. Onu akşama kadar seyrettim, düğünden sonra bir daha görmem mümkün olmadı. Gördüğün gibi çoluk çocuk, torun sahibi oldum ama bu düğünde yıllar öncesinin gençlik duygularını yaşadım. İnşallah sen benim gibi olmazsın. Sevda seline kapılınca murazına eresin” Yaşlı teyze yanındaki kıza bunları anlatırken, oyunun en güzel yerinde ipek mendiller havada adeta bir tüy gibi uçuşuyor, oyunculardan birinin başında mendil elini kulağına atmış yanık bir hoyrat okuyordu. Damlardan gelen zılgıt sesi ile yer gök inliyordu. Teyzeyi dinleyen genç kız, ayağa kalktı, bürüklendi ve elleriyle yaşlı gözlerini silerek oradan ayrıldı. Belli ki o da bir sevda seline kapılmıştı.

Duygusal olan Abdülkadir Hoca, şahit olduğu bu tablo karşısında, sarsılır, kavuşamayan sevdalıların durumları bir filim şeridi gibi gözünün önünden geçer. Onların duyduğu acıyı ruhunda hisseder ve dilinden bu türkünün sözleri bir bir ardına sıralanır.

Gelmiş İdik Arkadaşın Toyuna Türküsünün Sözleri

Davul zurna ile göynüm bezenir

Yiğit olan sevdiğine gözenir

Bütün şenlik sanki siye özenir

Damlarda zılgıt sesi

*******

Heyatta hoyrat sesi

Dedi kapında kulam

Düğünün koptu sesi

Hoyratın koptu sesi

******

Akşam oldu bürüklenip savuşsam

Kırk düğmeye ilik olup kavuşsam

Marhamaynan selam verip konuşsam

******

Damlarda zılgıt sesi

Heyatta hoyrat sesi

Dedi kapında kulam

Düğünün koptu sesi

Hoyratın koptu sesi

Gelmiş İdik Arkadaşın Toyuna Türküsünün Notaları

Gelmiş İdik Arkadaşın Toyuna TürküsüBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir