Hakan Aygün Halk Çocuğu Kitap Özeti

Sponsorlu Bağlantılar

Hakan Aygün Halk Çocuğu Kitap Özeti

“Halk Çocuğu” Asi Kitaptan 2015 yılında çıkan 304 sayfalık bir kitap. “Halk Çocuğu” kitabının yazarı Hakan Aygün. Hakan Aygün son dönemde yaşanan siyaset olaylarını kendi bakış açısıyla ele almış.

Hakan Aygün’ün “Halk Çocuğu” kitabı tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

“Halk Çocuğu” kitabından küçük bir bölüm.

********************

Zamanın Ruhu Hep Kazandı ve Kazanmaya

Devam Edecek

Atatürk, 1922 Kasım ayının başlarında, saltanatla hilafe­tin birbirinden ayrılarak, saltanatın kaldırılması sırasında oluşan direnç üzerine, 6 Aralık 1922’de medyaya “Halk Fır­kası” adıyla bir parti kurmaya karar verdiğini açıklar.

Çünkü, Atatürk için önemli olan saltanat veya hilafet değil, “halk”tır. Bu “duygusu”nu da kuracağı partiye ver­diği adla duyurmak ister.

Adı “Halk”tır, hedef “halk”tır ama, gerçekçi olmak ge­rekirse, Halk Partisi ilk kuruluş yıllarında zorunlu olarak daha çok eşrafın ve kent soyluların omuzlarında örgütlenen bir kitle partisidir.

Atatürk ve İnönü, daha ilk günden itibaren bu örgütlen­meye köylü, esnaf ve sanatkarları da katmak için yoğun çaba gösterirler. Ne ilginç değil mi? Bu istek ve çaba hep sürdü, hala da sürüyor. Yani “okumuş” kentlilerin partisi olarak kalma, bugünün sorunu değil!

********************


Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ