Hamamböceklerinin Radyasyondan Etkilenmediği Doğru mudur

Sponsorlu Bağlantılar

Hamamböceklerinin Radyasyondan Etkilenmediği Doğru mudur

Çevremizde gördüğümüz her madde atomdan oluşur. Atomların çekirdeğinde ise nötron ve proton bulunur. Eğer çekirdekteki nötron ve protonların sayısı oldukça fazla ise bu tip maddeler kararsız yapı gösterirler ve çekirdeklerindeki nötronlar çeşitli ışınlar yayarak parçalanırlar. Bu ışınlara alfa, beta, gama gibi adlar verilir. İşte çevresine bu ışınları saçarak parçalanan maddelere radyoaktif madde, bunların çevreye yaydıkları ışınlara da radyasyon adı verilir.

Az bir radyasyon bile insanlar için son derece tehlikeli sonuçlar doğurur. Ancak hamam böcekleri için bu durumun söz konusu olmadığı söylenir. Aslında bu iddia tam olarak doğru değil, ama hamamböceklerinin insanlara oranla radyasyondan çok daha az etkilendikleri doğrudur. Bunun sebebi üzerlerini örten kalın kitin tabakasıdır. Radyasyon ışınlarının bir kısmı bu kabukta soğurularak durdurulur. Bu nedenle hamamböceklerinin maruz kaldıkları radyasyonun çok azı yaşamsal organlarına ulaşır.

İnsanlar ve hamamböceklerinin radyasyon dayanıklılıkları arasındaki fark şöyledir:   Normal bir insanda

radyasyona dayanma üst sınırı 5 rem iken öldürücü doz 800 rem olarak belirlenmiştir. Ancak hamamböceklerinde  öldürücü doz genellikle 67.500 – 105.000 rem arasında değişmektedir. Bu da neredeyse termonükleer bir patlamanın sebep olduğu radyasyona eş değerdir.


Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ