? Hasan Taib Efendi Hatırat yahud Mir'at-ı Bursa | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Hasan Taib Efendi Hatırat yahud Mir’at-ı Bursa

Hasan Taib Efendi Hatırat yahud Mir’at-ı Bursa

Hasan Taib Efendi Hatırat yahud Mir’at-ı Bursa 

Kitap, Bursa şehrinin ayrıntılı bir biçimde tanıtıldığı bir şehir rehberi olmasının yanında, yazarın şahsi duygu ve düşüncelerini de iletmesi bakımından bir hâtıra kitabı olma özelliği gösterir.

Kitabın mukaddime bölümünde yazış amacını açıklayan Hasan Taib Efendi, bir insanın yaşadığı mekânı tüm ayrıntısı ile bilmesi gerektiğini, hatta memleketin çoğu yerini bilmesinin normal ve şart olduğunu söyler. Bursa şehri için bu şekilde yazılmış geniş anlatımlı bir tanıtım kitabının bulunmadığını, eski eserlerin, vakıf eserlerinin tam olarak tanıtılmadığını düşündüğünden böyle bir kitap yazma ihtiyacı
hissettiğini söyler ve böyle eserlerin çıkarılmasında desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Abdülhamid Han’a da teşekkürlerini iletir.

Şehrin tarihçesinden bahsederek giriş yapan Hasan Taib, Bursa’nın coğrafyası ile ilgili bilgiler verir. Bursaya bağlı ilçeleri, kasabaları, köyleri, mahalleleri tek tek ismini vermek suretiyle anlatır. Her bir mekânın en önemli özelliğini sayarak okuyucuyu ayrıntılı bir biçimde bilgilendirir. Yazar, seksenden fazla olan Bursa şehri mahallelerini tarihleri ile birlikte iyi bir gözlem sonucu yazılmış bilgilerle okuyucuya aktarır.

Hasan Taib Efendi; uzun incelemeler, zorlu araştırmalar sonucu oluşturduğu bu eseri yazmak için senelerce uğraştığını söylemeyi ihmal etmez, özellikle belirtir.

Hatıra olarak yazılmış eserler arasında faydalı olma hususunda önemli bir yer dolduran kitap şu mısralarla sona erer:

“Hayrât et ki ervâh şâd olsun Bu suretle vicdânın refah bulsun Âsar-ı hayrınla o ruhlar sana dâd olsun Şu sûretle eserin nakş-ı murad olsun”Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir