? Her İş Bitti, Sıra Leğen Örtüsüne Geldi Deyiminin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Deyimler / Her İş Bitti, Sıra Leğen Örtüsüne Geldi Deyiminin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Her İş Bitti, Sıra Leğen Örtüsüne Geldi Deyiminin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Her İş Bitti, Sıra Leğen Örtüsüne Geldi Deyiminin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Anlamı:

Önemli işler dururken önemsiz işin yapılması.

Hikayesi:

Vaktiyle bir kıza kısmet çıkmış. Söz kesilmiş, nişan yapılmış, düğün tarihi kararlaştırılmış. Nitekim kız da anası da pek tembellermiş. Kızın çeyizinde daha çok eksikleri varmış. Ne yatak takımı yapılmış, ne perdeler dikilmiş, ne sofra yaygıları biçilmiş… Evde bu kadar iş dururken anasıyla kızı kapı kapı gezme dolaşır, çen çen çene çalarmış. Yine bir gün gezmede otururken kızın anası eline bir dantel almış, ağırdan ağırdan oyalıyormuş. O sırada ev sahibi yaşlıca kadın, “Yatak takımını ne renk yaptınız?” diye sormuş. “Daha başlamadık hacı anne,” demiş kızm anası, “daha ona sıra gelmedi.”

“Peki perdeleri ne boy yaptın?” diye sormuş bu sefer de ev sahibi. “Hele bir dur, daha ne perdesi? Önce mutfak takımını bitirmek lazım” demiş kızın anası. Ev sahibi iyice şaşırmış. “E peki senin elinde­ki koltuk yaygısı mı?” diye sormuş bu sefer de. “Ha bu mu?” demiş kızın anası, “Yok yok ne koltuğu, leğenlere örtü başladım.” Yaşlı kadın afallamış. “A kızım, gören de her iş bitti de sıra leğen örtüsüne geldi sanır” demiş.

**************

İşte böyle, işlerin sırasına göre yapılmadığı, her boyanın boyanıp da fıstıkî yeşilin kaldığı, lüzumsuz işlerin önce yapıldığı, başın kıçın birbirine karıştığı durumlar için kullanılır bu deyim.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir