? İpe Un Sermek Deyiminin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Deyimler / İpe Un Sermek Deyiminin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

İpe Un Sermek Deyiminin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

İpe Un Sermek Deyiminin Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Anlamı :

Bir işi yapmamak için olmayacak bahaneler ileri sürmek. 

Hikayesi:

Nasrettin Hoca’nın bir komşusu varmış. Gün geçmezmiş ki komşu gelip hocadan bir şey istemesin. Bir gün gelir kazanını ister, öteki gün gelir çarığını ister, beriki gün gelir döşeğini istermiş…Aldığını da aldığı gibi getirmezmiş doğru­su. Ya bir kenarını kırar döker, ya koparır, ya yakarmış… Kısacası canını çıkarırmış emanetin.

Bir gün olmuş, iki gün olmuş, artık hoca usanmış. Yine bir gün komşusu kapıyı çalmış. Hoca istemeyerek de olsa kapıyı açmış. “Hocam,” demiş komşusu, “çamaşır ipini verir misin?” Hoca ipin tek parça hâlinde gelmeyeceğin­den adı gibi eminmiş. Hiç canı vermek isteme­miş. “Yok, veremem” demiş. Komşusunun çok ağrına gitmiş. “Aşk olsun hocam,” demiş, “altı üstü bir ip, komşundan mı esirgiyorsun?”

“Yok, ne esirgemesi! Çamaşır ipi bize lazım. Hanım sabah ipe un sermiş. Şimdi biz kulla­nıyoruz. Sen başkasından iste en iyisi” demiş hoca.Komşunun gözleri fal taşı gibi açılmış. “İpe un mu serdiniz? Aman hocam, hiç ipe un serilir mi?” demiş.“Serilir elbet, serilir” demiş hoca. “Vermeye gönlün yoksa ipe un da serilir. ”

*****************

İşte böyle, istenilen bir işi yapmamak için olmadık türlü bahaneler bulunan, hık mık edilen, kırk dereden su getirilen durumlar için kullanılır bu deyim.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir