İşitilebilir Bir Sesle Konuşma Neden Önemlidir

Sponsorlu Bağlantılar

İşitilebilir Bir Sesle Konuşma Neden Önemlidir

İnsan, sesini olabildiğince enerjik ve canlı kullanmalıdır. Düşünce ne denli güçlü ve parlak olursa olsun bitkin ve cansız bir ses bu güçlülüğü ve parlaklığı yansıtamaz. Her şeyden önce sesinizi karşıdakilere canlı bir biçimde, işitilebilir bir sesle duyurmalısınız ki sizi dinle­yenler ne söylediğinizi anlayabilsinler. Bununla birlikte işitilebilir bir sesle konuşmak bağırmak anlamına gelmez. Sesin işitilebilir olması amacıyla nefes alıp verme alıştırmaları yapmak fay­dalı olacaktır.

insan sesi, akciğerlerdeki belirli yoğunluktaki havanın ses tellerine çarpıp bunlan tit­retmesiyle oluşur. Bununla birlikte bu titreşim sesin duyulması için tek başına yeterli değildir. Gırtlak, ağız ve burun boşlukları başta olmak üzere göğüs boşluğu, sırt ve kafatasının uyumlu ve dengeli çalışması insan sesinin sağlıklı bir biçimde çıkmasını sağlar.

Nasıl ki bir müzik aletinden çıkan ses o aleti meydana getiren öğelerin sorunsuz bir bi­çimde çalışmasına bağlıysa insanın sesinin çıkması da ses öğelerinde bir sorun olmamasına bağlıdır. Burun nezlesi geçirmek, sigara içmek, kirli hava solumak, fazla yemek gibi nedenler ses üzerinde olumsuz etkiler bırakır.


Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ