? İskender Pala Mesela Kitap Özeti | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / İskender Pala Mesela Kitap Özeti

İskender Pala Mesela Kitap Özeti

İskender Pala Mesela Kitap Özeti

“Mesela” 2016 yılında Kapı Yayınlarından çıkan 216 sayfalık bir kitap. “Mesela” kitabının yazarı İskender Pala. İskender Pala “Mesela” kitabında gelenekle günümüz gerçeğini harmanlayan 99 hikayenin yer aldığı enfes bir kitap. “Mesela” kitabı İskender Pala’nın muhteşem ev akıcı üslubuyla kalame alınmış.  İskender Pala “Mesela” kitabu tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

Mesela kitabından küçük bir bölüm

********************

BİR GÖNÜLDE İKİ SEVGİLİ

Öğretmeni araştırma ödevi olarak sufılerin yaşayışlarından örnek bir sahne bu­lup anlatmasını istemişti. Kütüphaneye gitti ve eski bir kitaptan on beşinci yüzyıla ait bir hikâye buldu. Sonra da hikâyesini sınıfın huzu­runda okudu:

Bir derviş, bir şehirden geçiyordu. Susa­dı. Bir kapıdan bir içim su istedi. O evden bir kız bir bardak su çıkardı. Adı Leyla idi. Derviş suyu içerken kızın güzelliğine vuruldu, gönül kuşu kızın zülfü tuzağına tutuldu. Adımını at­mağa dermanı kalmadı. Kapıda düştü. Ev sa­hibi efendi geldi. Gördü ki aşk ordusu dervi­şin gönlünü yağmalamış, gözünden yaş revan oldu. Sordu:

“Derviş ne oldun, sana ne geldi? Derviş söy­ler:

“Efendim! Hiç bilmezem ne oldum. Evet, o kadar bilirim ki bir kişi işbu evden bir içim su verdi. İçtim. Gönlüm ki “Hû!” hâzinesidir; yağ­malandım. üş (şimdi) banda kaldım (şaşırdım). Efendim, ben bu pazara razı değilim. İçtiğim suyu ödeyeyim, gönlümü geri versin, gideyim.” Efendi evine girdi, sordu…

********************

 Tek Yorum

  1. İskender palaya saygim sonsuz ama hic begenmedim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir