? İstiklal Marşı Kompozisyon Örnekleri | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Kompoziyon / İstiklal Marşı Kompozisyon Örnekleri

İstiklal Marşı Kompozisyon Örnekleri

İstiklal Marşı Kompozisyon Örnekleri

 TAM 94 YIL ÖNCE

Ülkemizin bir çok şehri işgal altındaydı. İnsanlar perişandı. Yoksulluk hatsafaydı. Bütün gençlerimiz cephedeydi , gün geçtikçe şehit sayısı daha da artıyordu.

Halkın ve askerin morale ihtiyacı vardı , ülkenin milli marşı yoktu. Türk Kurtuluş Savaşının milli bir ruh içinde kazanılması imkanını sağlamak amacıyla bir yarışma düzenledi. Yarışmayı kazanana Para Ödülü verildiği için ilk başta katılmak istemeyen M. Akif Ersoy , vekilinin ısrarı üzerine Türk ordusuna hitap ettiği şiiri ile yarışmaya katıldı. 724 eser içerisinden birinci seçildi. İstiklal Marşı aziz milletimizin bağımsızlık ve özgürlük savaşını ölümsüzleştiren her mısrasıyla milletin ortak duygusuyla seslenen eşsiz bir eserdi.

Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşını halka ve askerlerimize armağan etmiştir. Milli marşımız bizim için bayrak kadar önemlidir. Her Türk vatadaşının yapması gereken milli değerlerinde sahip çıkmalı ve korumalıdır.

**************************************

İSTİKLAL MARŞI VE MEHMET AKİF ERSOY

İstiklal marşı ve Çanakkale ’ deki  şehitlerimize yazıdan şiirlerin şairi “Mehmet Akif Ersoy’dur.

Mehmet Akif Ersoy 20 Aralık 1873’te hayatına gözlerini açıp 27 Aralık 1936’da hayata gözlerini yummuştur.

Mehmet Akif Ersoy sırtında 1 paltosu bile yokken İstiklal Marşımızı yazıp yarışmaya katılmıştır ve ilk 3’e girmiştir ve 1. Olmuştur sıra para ödülüne geldiğinde ise ben bu şiiri “para için değil Askerlerimiz ve Vatanımız için yazdım” dediğinde ise bütün milletvekillerinin gözleri dolmuştur. Mehmet Akif Ersoy’un para ödülünü olmaması ne kadar vatan  sever  ve iyi bir insan olduğunun göstergesidir.

Askerlerimiz Çanakkale savaşıp zaferi bize getirdiğin de ise  herkes  bir kez daha anlamıştır ki askerlerimiz bu sevgiyi sonuna kadar hak ediyordu.

Aynı Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi

İster fakir olalım , ister zengin olalım , ister güçlü olalım , ister zayıf olalım bu ülkede böyle insanlar oldukça ülke daima ayakta kalacaktır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir