? Kadının Fendi, Erkeği Yendi Deyimi ve Hikayesi | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Deyimler / Kadının Fendi, Erkeği Yendi Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Kadının Fendi, Erkeği Yendi Deyiminin Anlamı ve Hikayesi

Kadının Fendi, Erkeği Yendi Deyiminin Hikayesi ve Anlamı Kısaca

Anadolu zenginlerinden biri, ara sıra İstan­bul’a gider, mal alır gelirmiş. Bu gidişlerden birin­de güzel bir kadınla tanışmış, evlenmiş. Bundan sonra İstanbul’a gidişleri pek bi sıklaşmış; üstelik bir gitti mi, uzun zaman dönmezmiş. Bu hâl memleketteki hanım­cığının yüreğine kor ateşler düşürmüş; kuşkulanmış, huylanmış.. Uzun uzadıya araştırdıktan sonra kocası­nın İstanbul’da da evlenmiş olduğunu öğrenmiş. Hiç ses etmemiş. Bir hile, bir oyun tertip etmiş.

Bir gün, İstanbul’daki kadının anasının ağzından bir mektup yazdırıp başkasının eliyle postaya verdin­miş. Mektupta, “Eşiniz öldü acele geliniz” yazılıymış.

Adamcağız, mektubu alır almaz, hemen yol hazır­lıklarına başlamış.

Karisi:

“Ben senden şüpheleniyorum. Sen orada evlenmiş­sin. Gitmeden önce üç talak üzerine oradaki karını bo­şadığına yemin et. Yoksa çoluk çocuk peşine takılıp biz de geleceğiz. Ya da gitmeyeceksin” demiş. Adam, ken­disine kalacak mirası düşünür ve illâ gitmek istermiş. Ama madem karım öldü boşasam da bir şey farketmez deyip, şahitlerin huzurunda karısını boşadığına dair büyük yemin etmiş. O zaman kadın kendisine bir oyun tertip ettiğini anlatmış. Adamcağız ne yapsın oturmuş kalmış, “Kadının fendi, erkeği yendi” demiş.

************

Bu deyim, kadınların bazen ince zeka ürünü oyun­larla erkekleri faka bastırdıklarını anlatmak için kulla­nılır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir