? Kâzım'ın Ağıtı Türküsü | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Türküler / Kâzım’ın Ağıtı Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Kâzım’ın Ağıtı Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Kâzım’ın Ağıtı Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Kâzım’ın Ağıtı Türküsünün Hikayesi

“Kasap Kâzım genç bir Kayseri’li, uzun boylu, gür kaytan bıyıklı, esmer tuncu andırır yüzlü bir delikanlı… Oturduğu mahalleden bir tüccarın kızı ona âşık olmuştu. Kız ikide bir Kasap Kâzım’a haber gönderir. Ya beni babamdan istersin, yahut kaçırırsın diye… Kasap Kâzım ağır başlı bir delikanlı olduğu için aldırış ettiği yok.

Bir gün düğürcü gönderdi, kızı babasından istedi. Razı oldular ve nişan yapıldı.

Aradan bir kaç gün geçmişti. Kâzım’ın arkadaşlarından, Hoyrat Ahmet onun nişanlandığını duyunca müthiş surette kızdı, içerledi. Hoyrat Ahmet daha evvel, Kâzım’ın nişanlısını istemiş vermemişlerdi. Hoyrat Ahmet hırsını yenemedi. Bir sabah Kasap Kâzım’ın yolu üzerinde bir pusu kurdu, beklemeğe başladı. Yolun bir kenarı mezarlık, öteki tarafı ağaçlık, Kâzım dükkânına gidiyordu. Sabah güneşi yüzünde sert gölgeler bırakmıştı, ceketinin yeni rüzgârda uçmakta.

Birdenbire mezarlığın kenarında eli kamalı bir adamın üzerine doğru koştuğunu gördü. Gözleri bulut bulut… kaçmadı. Hoyrat Ahmet’in, gelince vurduğu iki hançer darbesi ile yere yıkıldı.

Dağ gibi delikanlı yerde uzanmış yatıyor… Göğsünden, ağzından boşanıyor kanlar. Kırmızı renkli gölcükler peyda olmuştu. Kaytan gibi bıyıklan kızıl kanlar içinde. Yüzünün tunç rengi, ölü toprak rengini andırıyordu. Genç yaşta bir alçağın darbesiyle can vermek ne fena şey.

Kâzım, henüz ölmemişti ama, ya kaybettiği kan? Akrabaları onu doktora götürdüler. Doktor: “Böyle derin hançer yarasına derman olur mu?” diye düşünüyordu. Bir kaç dakika sonra Kâzım, bir yiğit delikanlı, ruhunu Allah’a teslim etmişti. Arkasından ağlayanlar çoktu. Ama en çok ağlayan nişanlısı….

Genç kız acılan dile getirmiş nişanlısının ağzından bir ağıt söylemişti.

Kâzım’ın Ağıtı Türküsünün Sözleri

Mezar arasında harman olurmu

Kama yaresine (aman) derman olurmu

Kamayı vuranda iman olurmu

*******************

Aslanım kâzım im (aman) yerde yatıyor

Kaytan bıyıkları (aman) kana batıyor

*******************

Mezar arasından atlayamadım

Cephanem döküldü (aman) toplayamadım

Bir tek düşmanımı haklayamadım

Kâzım’ın Ağıtı Türküsünün Notaları

Kâzım’ın Ağıtı Türküsünün Notaları1

Kâzım’ın Ağıtı Türküsünün Notaları2Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir