Kızım Sana Söylüyorum, Gelinim Sen Anla Deyiminin Açıklaması, Hikayesi ve Anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

Kızım Sana Söylüyorum, Gelinim Sen Anla Deyiminin Açıklaması, Hikayesi ve Anlamı 

Anlamı:

Söylemek istediği şeyi başka biri üzerinden dolaylı anlatıp, diğerine duyurmak.

Hikayesi:

Eskiden bir kadıncağız varmış. Oğlunu evlendirmiş, gelinini yanma almış. Kadının evinde bir de bekâr kızı varmış. Kadıncağız birlikte yaşamaya başladıkların­dan beri gelininin birçok kusurunu görüyormuş ama kalbi kırılmasın, tatsızlık çıkmasın diye hiç­birini dile getirmiyormuş. Gel zaman git zaman, kayınvalidenin artık içinde birçok şey birikmiş. Bu böyle gitmez deyip nasıl edip de bunları gelinine söyleye­ceğini düşünmüş durmuş. Sonra aklına bir fikir gelmiş. Gelini ne kusur yapsa kendi kızma söy­ler gibi söylemeye başlamış. E tabii kendi kızı, anasına küsecek, kızacak, tavır yapacak değil ya!

Mesela gelin bulaşıkları kurulamadan kal­dırırsa, kendi kızma dönüp “Ah kızım, bula­şıkları kaldırmadan kurulamayı unutmuşsun. Bir dahaki sefere kurula ki, dolaplar su alıp şiş­mesin” diyormuş. Ya da gelin kuruyan çama­şırları toplamakta gecikirse, yine kendi kızına “Yavrucuğum, çamaşırı hemen topla ki, toz olmasın” diyormuş. Gelininde ne kusur gördüyse kızının üzerin­den ortaya dökmeye başlamış. Ama gelinin hiç oralı olduğu yokmuş. Nasıl olsa görümcesine söyleniyor diye yine kendi bildiğini okumaya devam ediyormuş. Kayınvalide bir durmuş, iki durmuş, en sonunda duramamış, “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla” demiş.

*******************

İşte böyle, bir şeyin direk birinin yüzüne söylenemediği, yanında bulunana söyleyerek asıl muhatabın anlaması sağlanan durumlar için kullanılır bu deyim.


Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ