? Murat Uyurkulak Merhume Kitabının Özeti | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Kitap Özetleri / Murat Uyurkulak Merhume Kitap Özeti

Murat Uyurkulak Merhume Kitap Özeti

Murat Uyurkulak Merhume Kitap Özeti

Murat Uyurkulak’ın son romanı April Yayıncılıktan çıktı. April Yayıncılıktan çıkan Merhume 320 sayfalık bir kitap. Tol ve Har’la tanıdığımız Murat Uyurkulak yine muhteşem bir eserle karşımızda. Merhume Murat Uyurkulak’a has ve mükemmel bir üslupla kaleme alınmış.

Murat Uyurkulak’ın Merhume romanı tavsiye ettiğimiz kitaplardandır.

********************

Merhume Kitabından Küçük Bir Bölüm

Bir gün, öyle bir an geldi ki, kötü biri olmaya karar verdim. Taştan bir kalple kurtulurum sandım. Ama çok geçti artık, tüm vakitlerin sahibi silahına benden önce davranmıştı, şahane bir te­bessümle bastı tetiğe, kurtulamadım, günaha girdiğimle kaldım.

Şimdi önümarkamsağımsolumüstümbaşımyüzümgözüm tövbe… Sanskritçenin Uruguay lehçesinde bir bebeğin telaşlı, kuyruklu, muzaffer yarısı demek değil tövbe. Nice yoksula kamyon kamyon kamulaştırılmış sosis yedirmek manasına da gelmiyor, ki hatırlıyorum Gandicik, yıllar evvel, Taksim Otuzbir Şenlikleri sırasında çocuğu olmayan kadınlar, fişek misali oradan oraya uçuşan tövbeler altında ısırgan otlarım çiğniyorlardı, ayaklarıyla değil ağızlarıyla, kıpkırmızı kabarmış dudaklarından çenelerine hâkî sular akıyordu, zira atadan şifaa meşhur bir çilingir, Taksim MeydanTndaki ısırganların kısırlık illetine deva olduğunu söylemişti.

Viyana kapılarından kırık anahtarlarla dönüldüğü vakitler İs­tanbul’da kısır kadınları, boyunlarına demir tasma takıp sokak­larda dolaştırırlarmış, tasmanın anahtarını da tam Bebek mıntı­kasından Boğaz’a atarlarmış, ezkaza doğum yapana dek kalırmış o tasma boyunlarında. Doğumdan hemen sonra muhitin çilingiri tasmayı açmaya çağrılırmış, para ödemezlermiş çilingire, onun yerini,’lohusa safhasından sonra bahtiyar anneyle üç halvet hakkı verilirmiş, üç halvetin bir dahi veladete vesile olacağı düşünülür­müş Taze canların kapısını açamazsa çilingirin ümmetten olma­dığına hükmedilirmiş, açarsa olduğuna…

********************

Murat Uyurkulak’ın tavsiye ettiğimiz diğer romanları: Tol, Bazuka, Har, Büyük Medeniyet Savaşı Ortadoğu’nun Fethi.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir