? Neriman Türküsü | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Türküler / Neriman Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Neriman Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Neriman Türküsünün Hikayesi Sözleri Notaları

Neriman Türküsünün Hikayesi 

Yöresi: Şanlıurfa

Bu türkü; Urfa’da iki gencin orta okul yıllarında yaşadıkları gerçek bir aşk üzerine yakılmıştır.

Urfalı İbrahim Erkasap, babası zahire tüccarı olan varlıklı birinin oğludur. İbrahim 1936 yılında orta okulda okumaktadır. Okulda arkadaşlarına göre daha gelişmiş boyu ile, çok yakışıklı bir gençtir. Vücut geliştirime sporlarıyla ilgilendiği için sportmen bir vücuda sahiptir. Deyimi yerinde ise bir erkek güzeldir. Yine okulun futbol ve voleybol takımında oynadığı için okulun popüler kişisidir. Babası zengin olduğu için İngiliz kumaşından elbiseler giyer, en güzel kokuları sürer, genç yaşında okulda olduğu gibi Urfa da parmakla gösterilen birisi olur.

İbrahim’in sınıfında, babası binbaşı rütbesinde baytar (veteriner) olan Neriman isminde bir kız da okumaktadır. Neriman uzun boylu, beyaz tenli, okulun en güzel kızıdır. Boyu poşu, yüz ve gözlerinin güzelliği gençlerin aklını başından alır. Fakat Neriman İbrahim’den başka kimseye yüz vermez. Böylece bu iki genç arasında arkadaşlık başlar. Bir müddet sonra arkadaşlık aşka dönüşür. Okulda dedikodular başlar. Bunun üzerine okul dışında gizli gizli buluşmaya başlarlar. O zamanın Urfa’sı küçük, olay hemen duyulur. Bu sevda dilden dile dolaşmaya başlar. Urfa adeta çalkalanır. Bu aşk bestekârlara ilham kaynağı olur. İbrahim ve Baytarın kızı Neriman üzerine bu türkü yakılır. Sokakta çocukların ağzında, çeşitli müzik meclislerinde söylenmeye başlar.

Bunun üzerine okul idaresi İbrahim’i okuldan uzaklaştır. Ailesi İbrahim’i, tahsilim tamamlaması için İstanbul’a gönderir. Neriman Urfa’da kalır. Araya zaman girer. Aralarındaki aşk ateşi zamanla küllenir. İbrahim İstanbul’da bir hanımla evlenir. 1997 yılına kadar yaşar ve Antalya’da vefat eder. Neriman ise ortaokulu bitirir ve Urfa’da başka biriyle evlenir. Kocasının tayini çıkınca Urfa’dan ayrılır ve bir daha Urfa’ya dönmez.

Neriman Türküsünün Sözleri 

Orta mektep şanlıdır

Tekin deli kanlıdır

Yan bakmayın Neriman’a

Neriman nişanlıdır

Neriman dolan gel

Neriman fırlan gel

Çantan elinde

Hergün bize gel

***********

Orta mektepte durdum

Şapkamı yere vurdum

Sermetimi ararken

Ben Tekin’e vuruldum

Neriman dolan gel

Neriman fırlan gel

Çantan elinde

Hergün bize gel

***********

Hastahane yokuşu

Çık yapışı yapışı

Hastalara şifadır

Nerimanın bakışı

Neriman dolan gel

Neriman fırlan gel

Çantan elinde

Hergün bize gel

Neriman Türküsünün  Notaları

Neriman Türküsü NotasıTek Yorum

  1. ibrahim ne, sermet ne tekin ne? çözen b eri gelsin, kim kimi aramış, kim kime vurulmuş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir