? Ninni Nedir Kısaca | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Ninniler / Ninni Nedir Kısaca

Ninni Nedir Kısaca

Ninni Nedir Kısaca

Ninni Ne Demektir

Ninni Hakkında Bilgi Kısa

Ninni Kısaca Nedir

Ninniler, beşik türküleridir…

Bebekleri sakinleştirmek, uyutmak, sus­turmak, eğlendirmek için anneler tarafından söylenir.

Anne, ninni söylerken bebek, beşikte ya da salıncakta olabildiği gibi, annesinin kolla­rında ya da dizlerinin üstünde de olabilir.

Söylenen ninninin nağmesini ve ritmini anne belirler. Bebeğin durumuna göre sesini alçaltır, yükseltir; söyleyişini hızlandırır ya da yavaşlatır.

Böylece bebek anadiliyle tanışırken müzik zevkini de tatmaya başlar.

Güfteleri de besteleri de annelere ait olan ninniler bölgelere göre değişen adlar alabilir: nenni, nennen, nen, ninni söylemek, ninni çal­mak, nennen demek… gibi.

Ninniler genellikle mani tarzının biraz de­ğiştirilmiş şeklidir. Dörtlük şeklinde olabildik­leri gibi, 6, 7, 8’lik dizelere kadar uzayabilir. Kars, İğdır, Rize yörelerinin ninnileri ise daha uzun, daha ayrıksıdır.

Masalların tekerlemeyle başlaması gibi ninniler de çoğu kere, doğrudan bir anlamı olmayan kalıp sözlerle başlar: Dandini dandini dastana / Dandini dandini danadan / Dandini dandini danaylı / Dandini dandini dana­dan / Dandini dandini dan ister… Hoppala yavrum hoppala / Hopu- du kızlar hopudu / Hayya hayya hayası / Hapasına hupasına / Ha killi ha mişki gibi.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir