? Herşey Birdenbire Oldu Şiir İncelemesi | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Şiir / Orhan Veli Kanık Herşey Birdenbire Oldu Şiirinin Zihniyeti, Nazım Birimi, Ahenk Unsurları, Söz Sanatları Nelerdir

Orhan Veli Kanık Herşey Birdenbire Oldu Şiirinin Zihniyeti, Nazım Birimi, Ahenk Unsurları, Söz Sanatları Nelerdir

Orhan Veli Kanık Herşey Birdenbire Oldu Şiirinin İncelemesi, Zihniyeti, Nazım Birimi, Ahenk Unsurları, Söz Sanatları Nelerdir?

Orhan Veli Kanık Türk Edebiyatının en önemli ve büyük şairlerinden biridir. Orhan Veli denince akla Oktay Rifat ve Melih Cevdet de gelir. Çünkü bu sıkı arkadaşlar hem 1. Yeni Hareketini başlatmışlar hem de Türk şiirine büyük bir yenilik getirmişlerdir. Şimdi Orhan Veli Kanık’ın Herşey Birdenbire oldu şiirinin zihniyeti, nazım birimi, ahenk Unsurları, söz Sanatlarını bulalım.

Her Şey Birdenbire Oldu

Her Şey Birdenbire Oldu Şiirinin Zihniyeti: Şiirde zihniyet denince şairin yaşamış olduğu dönemde hakim olan düşünce sistemi aklımıza gelir. Şair 1914-1950 yılları arasında yaşamıştır. 1914-1950 yıllarındaki hayat koşulları, düşünce yapısı, siyasi düşüncesi bu şiirin zihniyetini oluşturur.

Her Şey Birdenbire Oldu Şiirinin Nazım Birimi: Garipçiler nazımı, uyağı bırakmışlardır, şiir de bunları yok saymışlardır. Her Şey Birden Bire Oldu Şiirinin nazım birimi ise DİZEDİR.

Her Şey Birdenbire Oldu Şiirinin Söz Sanatları: Garipçiler söz sanatlarına da karşı çıkmışlardır. Şiirin olabildiği kadar basit ve sade, anlaşılır olmasını istemişlerdir. Yine de söz sanatlarına bakacak olursak bazı kelimelerin tekrarlandığını görüyoruz. Birdenbire, Birdenbire, Her şey birdenbire oldu… Burda TEKRİR (TEKRARLAMA) SÖZ SANATI vardır.

Her Şey Birdenbire Oldu Şiirinin Ahek Unsurları: Şiirde ahenk demek uyum demektir. Şiirde birbiriyle uyumlu seslerin belli bir ritimle bir arada kullanılmasıyla sağlanır. Kafiye, redif, ölçü gibi unsurlar şiirde ahengi oluşturur. Fakat Garipçiler bunların hepsine karşı çıkmıştır. Yine de Her Şey Birdenbire Oldu Şiirindeki ahenk unsurlarına bakacak olursak; tekrarlanan seslerden ve kelimelerden dolayı şiirde bir ahenk oluşmuştur.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir