? Öz Ağlamayınca Göz Ağlamaz Hikayesi ve Anlamı | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Atasözleri / Öz Ağlamayınca Göz Ağlamaz Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

Öz Ağlamayınca Göz Ağlamaz Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Öz Ağlamayınca Göz Ağlamaz Atasözünün Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Anlamı:

İnsanın içinde acı olmayınca gözlerinde yaş çıkmaz. Bir insan ağlıyorsa acı çektiği içindir.

Hikayesi:

Vakti zamanında gaddar bir ağa varmış. Topraklarında yaşayan zavallı köylüyü köle gibi çalıştırır, alın terlerinin hakkını vermezmiş. Halk ondan illallah edermiş ama kulağına gider diye de korkudan ağızlarım açamazlarmış. Günün birinde ağaya emri hak vaki olmuş, bir akşamüzeri olduğu yere yığılıp kalmış. Ertesi güne kocaman bir taziye çadırı kurul­muş, bütün köy halkı çadırın altında buluşmuş.  Herkes başa geçecek ağanın oğluna şirin gözükmek için, sevmedikleri ağanın ardından saçını başını yolarak ağlıyor, ellerini dizlerine vura vura ağıtlar yakıyorlarmış.

Çadırın bir köşesinde yaşlı bir kadıncağız da ses çıkarmadan olanları izliyormuş. Onu öyle gören ağanın oğlu teyzenin yanma yaklaşmış: “Nine, bakıyorum da gözünden bir damla yaş düşmedi. Hiç mi üzülmedin aslanlar gibi taze­cik babamın ölmesine?” demiş.Kadıncağız da bir iç çekmiş, “Nidiyim yav­run?” demiş “zorliyrem, zorliyrem ama öz ağlamiyince göz ağlamii işte.”

İşte böyle, insanın kalbinde bir acısı varsa ağlar, bağırır, saçını başını yolar. Kalbinde acı yoksa gözünden yaş bile gelmez. Rol yaparak sahtekârca ağlayanlar hariç her ağlayanı dertli bilmeli, yardımcı olmaya çalışmalıdır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir