Pir Sultan Abdal Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği

Sponsorlu Bağlantılar

Pir Sultan Abdal

XVI. yy. tasavvuf şairi, ?-?

• Sivas’ın Banaz köyünden ve adının Haydar olduğunu, soyunun Yemen’de bulunduğunu söyleyen Pir Sultan Ab­dal, şiirleriyle menkıbelerden çıkarılan bilgilere göre, İran Şahı I. Tahmasb (hük. 1524-1579) ve Kanunî Sultan Süleyman devirlerinde yaşadı, bir kızılbaş ayaklan­masına katıldı, bu ayaklanmayı bastırmakla görevli Hızır Paşa tarafından zindana atıldı, Sivas’ta astırılarak öldürüldü.

• Duru bir halk dili ile yazan, Şiî-Batmî inanışı coşkun bir lirizmle dile getiren Pîr Sultan Abdal’ın nefes’leri bütün Anadolu, Azer­baycan ve Rumeli’deki Alevî-Kızılbaşlarla Bektaşîler tarafından asırlarca okundu, ezberlendi; Pîr Sultan, Bektaşî-Kızılbaş edebiyatının lirik alanda en büyük bir kaç şairinden biri oldu: menkıbeleri Orta Anadolu köylerinde bugün de anlatılmakta­dır.

• Şiirleri ve menkıbeleri şu kitapta derlendi: Abdülbaki Gölpmarlı-Pertev Naili Boratav: Pîr Sultan Abdal (1943).

• Hakkında çeşitli tanıtma kitapları da olan (örn. Gölpınarlı’nın / 1953, 1963/ ve Cevdet Kudret’in /l 965/ hazırladıkları) şairin haya­tı, Erol Toy tarafından oyunlaştırılmış, bu eser de 1969’da basılmış ve oynanmıştır. Şairin hayatı Mehmed Güneş Şahiner tarafından Pîr Sultan Abdal’ın Kanlı Destanı (1969) adıyla destanlaştırıldı.

• Hayatı, kişiliği ve sanatıyla birlikte bütün şiirleri Cahit Öztelli (1971), İbrahim Arslanoğlu (1984), Asım Bezirci (1986) ve Mehmet Bayrak (1986) tarafından yayımlandı.


Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ