? Rahmet Okutmak Deyimi Açıklaması Anlamı | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Deyimler / Rahmet Okutmak Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Rahmet Okutmak Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Rahmet Okutmak Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Anlamı:

Yenisinin eskisinden daha kötü çıkması.

Hikayesi:

Vaktiyle bir hırsız varmış. Soyulmadık ev, girilmedik dükkân bırakmamış. Gün gelmiş has­talanmış, ölüm döşeğinde yatıyormuş. Ölüm korkusuyla bütün yaptıklarına pişman olmuş. “Ey merhameti bol Allahım. Ne kazandıysam hırsızlıktan kazandım. Bu kadar büyük günah ile huzuruna nasıl çıkarım? Dünya durdukça arkamdan lanet okunacak. Sen beni bağışla Allahım!” diye ağlayıp sızlanıyormuş.

Onu gören oğlu, “Üzülme babacığım” demiş, “Ben senin arkandan lanet değil rahmet oku­turum. Senin yüreğin rahat olsun.” Hırsız birkaç gün içinde ölmüş. Evin geçimi oğluna kalmış. Oğlu da babasının yolundan gitmiş. Ancak babasının aksine girdiği evden sadece değerli bir iki şey almaz, ne bulursa top­lar götürürmüş. Arkasında ne iğne bırakırmış ne iplik, ne leğen bırakırmış ne ibrik. Öyle ki, evleri soyulanlar babasını mumla arar olmuşlar, “Aaah ah, babası da hırsızdı ama Allah rahmet eylesin, bunun gibi malın gözü değildi. O ihtiyacı olanı alır çıkardı. Bu evin kökünü kurutuyor!” demişler.

***************

İşte böyle, gelenin gideni mumla arattığı, yeninin duman attırdığı, öncekinin suçunun gölgede kaldığı durumlar için kullanılır bu deyim.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir