? Sabahattin Ali Kimdir, Eserleri ve Hayatı | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Biyografiler / Sabahattin Ali Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği
Şairlerin Hayatı

Sabahattin Ali Kimdir, Eserleri ve Edebi Kişiliği

Sabahattin Ali 

• Cumhuriyet devri hikâye ve roman yazarlarından, 25 Şubat 1907-2 Nisan 1948, doğ.Gümülcine (Yunanistan), ölm. Kırklareli

• îstanbul îlköğretmen Okulu’nu bitirdi, Yozgat’ta bir yıl öğretmenlikten sonra, Millî Eğitim Bakanlığı’nca Almanya’ya gönderildi (1928). Dönüşünde (1930) Aydın, Konya ve Ankara ortaokullarında almanca öğretmenliği, M. Eğ. Bk. Yayın Müdürlüğü’nde memurluk ve Devlet Konservatu varı’nda dramaturgluk yaptı. 1945’te son göre­vinden ayrılmak zorunda kaldı, İstanbul’da sosyalist gazetelerde çalıştı. 1948’de bir yazısı yüzünden tutuklandı, üç ay kadar hapis yattı. Sürekli izlendiği için Bul­garistan’a kaçmak istedi, Kırklareli dolaylarında bir kaçakçı tarafından öldürüldü. Mezarının nerede olduğu bilinmiyor. Soyadı Ali idi.

• Şiirler, hikâyeler, romanlar yazdı, çeviriler yaptı. İlk yazıları Balıkesir’de Irmak dergisinde çıkmıştı (1925/26). Sanat gücünü daha çok, hikâyelerinde gösterdi. Anadolu köy-kasaba hayatından al­dığı acıklı konuları gerçekçi bir yöntemle işledi. Kuvvetli doğa tasvirleriyle örülü; çok sert çizgili bu hikâyelere çarpıcı bir tragedya niteliği kattı.

• Şiirlerini Dağlar ve Rüzgâr”do. toplamıştı (1934); hikâye kitapları: *Değirmen (1935), *Kağnı (1936), *Ses (1937), *Yeni Dünya (1943), Sırça Köşk (1947); romanları: *Kuyucaklı Yusuf (1937), İçimizdeki Şeytan (1940), *Kürk Mantolu Madonna (1943)

• Sağlığında çıkmış dokuz kitabıyla, Varlık dergisinde tefrika Esirler (1936) oyunu da eklenince on kitabı, yedi ciltlik bir külliyat halinde Varlık Yayınları arasında tekrar basılmıştı (1965/66). Bütün Eserleri önce Bilgi Yayınevi’nde, sonra Cem Yayınevi’nde ye­niden basıldı. Şimdi Yapı Kredi Yaymları’nda. Bu dizide yazarın beş öykü ve bir oyun kitabı üçerli olarak iki cilt halinde basıldı: Bütün Öyküler 1 ve Bütün Öyküler 2 (1997). Bu arada Hikmet Altmkaynak’m Sabahattin Ali-Markopaşa Yazıları ve Ötekiler (1987) derlemesi de adı geçen dizide çıktı.

• Yazar üzerine incelemeler arasında Kemal Sülker’in Sabahattin Ali Dosyası (1968), Asım Bezirci’nin Saba­hattin Ali/Hayatı, Hikâyeleri, Romanları (1974), Kemal Bayram’m Sabahattin Ali Olayı (1978), Filiz Ali Laslo ile Atilla Özkırımlı’nın Sabahattin Ali (1979), Reşit M. Ertüzün’ün Sabahattin Ali Olayının Gerçeği (1985) ve Filiz Ali’nin Filiz Hiç Üzülmesin/Fotoğraflarla Sabahattin Ali ‘nin Yaşamöykiisü adlı kitapları sayılabilir. “Sabahattin Ali Hikâye Yarışması” için, kitabımızın sonuna, edebiyat armağanları ve ödülleri bölümüne bakınız.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir