Sabun Kiri Nasıl Giderir

Sponsorlu Bağlantılar

Sabun Kiri Nasıl Giderir

Sabun olmasaydı ne yapardık! Yemek yedikten sonra ağzımıza ve ellerimize bulaşan yağı nasıl çıkarırdık? Kiri nasıl giderirdik?

Sabunun tarihi aslında bundan yaklaşık 2000 yıl öncesine uzanıyor. Romalılar kireci sıcak ağaç külleri ile karışıp, oluşan gri çamuru sıcak su dolu bir kazana atıp keçi yağı ile saatlerce kaynatıp, ortaya çıkan kahverengi tabakayı soğutarak ilk sabunu elde etmişlerdir. Bugün kullanılan maddeler biraz farklı olsa da sabunun temel yapısı işte bu karışımdır.

Sabunun kiri gidermesi ise sabun moleküllerinin bir ucunun yağı, diğer ucunun suyu çekmesinden kaynaklanır. Bilindiği gibi su ve yağ tabakaları birbirlerine karışmazlar. Bu nedenle elimizi sadece su ile yıkadığımızda derimizin üzerindeki yağ tabakası suyun cildimize temasını engeller. İşte burada sabun devreye girer ve suyla cildimiz arasında aracılık yapar. Elimizi ovuşturduğumuzda yağ ve kirlerin içindeki bakteriler parçalanır. Sabun molekülleri de bu yağlı kirleri sarar ve suyla birleştirerek çözünemez hale getirirler. Akan suyla çözünemez hale gelen bu maddeler elimizden akıp giderler. Böylece sabun elimizi temizlemiş olur.


Sponsorlu Bağlantılar
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Sponsorlu Bağlantılar
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ