? Saman Altından Su Yürütmek Deyimi Anlamı | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Deyimler / Saman Altından Su Yürütmek Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Saman Altından Su Yürütmek Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Saman Altından Su Yürütmek Deyimi Açıklaması, Hikayesi, Anlamı Kısaca

Anlamı:

Gizli işler çevirmek.

Hikayesi:

Uçsuz bucaksız ovanın birinde bir köy kuru­luymuş. Aksilik bu ya koca köyü sulayan sade­ce bir ırmak varmış. Irmağın suları aynı anda köylülerin hepsinin tarlasına yetemediğinden sulama işi sırayla yapılırmış. Bir gün açıkgöz bir köylü ırmaktan kendi tarlasına gizli bir kanal yapmış. Kanal görünme­sin diye de üzerini samanla kapatmış. Böylece tarlasını kimseye fark ettirmeden her gün sulu- yormuş. Tabii suyu gören toprak da coştukça coşuyor, bire on veriyormuş.

Gel zaman git zaman, ırmağın suyunun azal­dığını fark edip komşunun tarlasmda bereketin arttığını gören köylüler adamdan kuşkulanıp takibe almışlar. Çok kısa sürede ırmaktan tarlaya açılan, üstü samanla kapatılan kanalı görmüşler. “Amma da hak hukuk gözetmeyen bir adam­mışsın be!” demişler açıkgöz köylüye. “Biz seni dürüst biri sanırdık meğer sen saman altından su yürütüyormuşsun.”

*******************

İşte böyle, akılları sıra açıkgözlülük yapı­larak el âlemin kandırıldığı, alavere dalavere çevrilen, Ali’nin külâhının Veli’ye, Veli’nin külâhının Ali’ye giydirildiği durumlarda kul­lanılır bu deyim.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir