? Tilkinin Dönüp Geleceği Yer Hikayesi ve Anlamı | Evvel Cevap
Ana Sayfa / Atasözleri / Tilkinin Dönüp Geleceği Yer Kürkçü Dükkânıdır Atasözünün Hikayesi ve Anlamı
Atasözü ve Deyimler

Tilkinin Dönüp Geleceği Yer Kürkçü Dükkânıdır Atasözünün Hikayesi ve Anlamı

Tilkinin Dönüp Geleceği Yer Kürkçü Dükkânıdır Atasözünün Anlamı ve Hikayesi Kısaca

Anlamı:

Bir insanın ne kadar gezip dolaşsa da eninde sonunda bağlı bulunduğu  çevreye dönmek zorunda kalır.

Hikayesi: 

İki tilki arkadaş olmuşlar. Günlerce birlikte gezip tozmuşlar. Birlikte avlanıp, birlikte doy­muşlar. Ama keyifleri uzun sürmemiş. Bir sabah silah sesiyle uyanmışlar. Belli ki avcılar orman­larında avlanıyormuş. Kısa süre sonra avcıların köpekleri tilkilerin kokusunu almış. Tilkileri önlerine katmış kovalamaya baş­lamış. Avcılar da silahlarıyla peşlerinden koşuyor­muş. Bakmış ki tilkiler, birlikte koşturmanın bir anlamı yok, ayrılalım da kafalarını karıştıralım demişler.

Biri bir tarafa, öteki öbür tarafa kaçarken biri, “Dostum hakkını helal et. Birbirimizi hiç incitmedik, üzmedik, hep iyi geçindik. Bir daha nerede buluşuruz?” diye arkadaşına seslenmiş. Arkadaşı var gücüyle peşindeki köpekler­den kaçarken bağırmış: “Tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkânıdır. Merak etme, günün birinde orada buluşuruz” diyerek göz­den kaybolmuş.

İşte böyle, insan aşağı mahalle sen misin, yukarı mahalle sen misin diye gezip dolaşsa da, ayağı yanmış it gibi bir oraya bir buraya koşsa da, adım adım dünyayı dolansa da en sonunda ait olduğu yere geri gelir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir